big infomonitor - zrzut ekranu strony promocja 149zl/miesiac

BIG Infomonitor – jak sprawdzić siebie i usunąć wpis? Logowanie

Zastanawiałeś się kiedyś czym jest rejestr dłużników zwany BIG Infomonitorem? Jak usunąć w nim wpis na swój temat? Jak pobrać raport? W naszym artykule przybliżymy wszystkie te zagadnienia. Jeśli zdarzyło Ci się spóźnić z opłatą za rachunek za prąd czy abonament i z tej firmy zwróciła się do Ciebie już windykacja, zostań z nami i sprawdź, po jakim czasie informacja o zadłużeniu trafi do baz biur informacji gospodarczej. Chcesz sprawdzić jak usunąć wpis na swój temat? A może jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, czy opłaca się włączyć pakiet ochrony od 149zł /mies.? O tym wszystkim opowiemy w poniższym artykule!

Rejestr dłużników BIG Infomonitor — co to jest i jak działa?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor Spółka Akcyjna jest w pełni polskim biurem informacji gospodarczej, w której znaleźć się mogą dane o niespłaconych w terminie wierzytelnościach. Spółka działa od 2004 roku w odpowiedzi na zapotrzebowania rynkowe. Firmy, samorządy i konsumenci dzięki zasobom biura, mogą uzyskać informację o płynności finansowej i długach potencjalnych współkontrahentów. To pozwala na weryfikację osób starających się o pozyskanie instrumentów finansowych, chroni interesy przedsiębiorstw, podmiotów i zapobiega nadużyciom. Siedziba BIG mieści się w Warszawie. Biuro działa na podstawie ustawy z 9. kwietnia 2010 r. o udostępnianiu danych gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Logo BIG InfomonitorBiuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor jest jedynym przedsiębiorstwem, które umożliwia zasięgnięcie informacji gospodarczej łącznie na podstawie baz danych:

  • Biura Informacji Kredytowej (BIK) i
  • Związku Banków Polskich (ZBP).

Działa kompleksowo, pomagając firmom, samorządom i konsumentom. W rejestrze dłużników BIG Infomonitor mogą znaleźć się informacje o niespłaconych należnościach konsumenckich lub firmowych.

Jakie dane są zbierane w bazie?

W bazie BIG Infomonitor funkcjonuje rejestr dłużników, są tam wszystkie dane na temat opóźnień i niespłaconych zobowiązań. Konsumenci mogą zostać wpisani do rejestru dłużników jeśli niespłacona w terminie wierzytelność przekroczy kwotę 200 zł, a podmioty godpodarcze — przy niespłaceniu długu wynoszącego co najmniej 500 zł.

Żeby zostać wpisanym do rejestru dłużników musi minąć co najmniej 30 dni od dnia ostatecznego terminu płatności. Dokonanie wpisu jest odwracalne — kiedy należność zostaje uregulowana, po pewnym czasie znikają związane z tym zapisy.

Kto może wpisać konsumenta lub firmę do bazy dłużników?

Operatorzy komórkowi, telewizyjni, dostawcy mediów, firmy ubezpieczeniowe, leasingowe, przedsiębiorcy, zarządcy nieruchomości, banki, instytucje publiczne — te wszystkie podmioty mogą przekazywać dane do BIG Infomonitor o długach swoich kontrahentów.

Jeśli jesteśmy konsumentami i mamy prawomocny wyrok sądu z klauzulą wykonalności, również możemy dokonać takiego wpisu do zasobów bazy danych obciążającego naszego dłużnika. Dokonanie takiego wpisu może być jednym z pierwszych kroków, poza wysyłaniem odpowiednich monitów, na drodze do odzyskania przez nas należności.

Kto może sprawdzić nas w Infomonitorze i na jakiej podstawie?

Dostęp do bazy danych BIG Infomonitor mają wyłącznie firmy i podmioty gospodarcze z wykupionym pakietem ochrony już od 149 zł miesięcznie. Nie ma możliwości, żeby jakiś konsument, osoba prywatna sprawdziła inną osobę prywatną. Żeby któryś z podmiotów gospodarczych mógł sprawdzić nasze dane w BIG Infomonitor, za każdym razem musimy wyrazić na to zgodę. Dzieje się tak na przykład kiedy staramy się o kredyt konsumpcyjny, pożyczkę na raty lub kredyt hipoteczny.

Chęć podpisania umowy leasingowej również może być podstawą do ponoszenia nas o możliwość weryfikacji naszych danych w bazie BIG lub innej – np. ERIF BIG lub w Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Taka weryfikacja odbywa się nawet w trakcie procesu podpisywania umowy abonamentowej na telefon z operatorem sieci komórkowej.

Sprawdzanie danych w BIG Infomonitor jest to niezbędna część procesu badania zdolności kredytowej. Na bazie danych uzyskanych w raporcie firmy pożyczkowe i banki decydują o możliwości oraz warunkach przyznania nam kredytowania. Niestety, zdarza się, że wpisy w bazie BIG Infomonitor powodują, że spotykamy się z odmową przyznania kredytu lub pożyczki, w jakiej wysokości byśmy potrzebowali. Jest to zatem bardzo ważne, żeby spłacać wszystkie wierzytelności w terminie oraz przesiewowe sprawdzać, czy nie trafiliśmy do rejestru dłużników.

big infomonitor - zrzut ekranu strony promocja 149zl/miesiac

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, powadzisz firmę leasingową, pożyczkową, czy też inną działalność, koniecznie uruchom pakiet ochrony na stronie BiG Infomonitor. Cena za podstawowy pakiet ochrony zaczyna się już od 149 zł, nie jest to dużo. Pakiet ochrony umożliwiają Ci dostęp do baz danych i weryfikację potencjalnych kontrahentów. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie współpracy z osobami notorycznie niewypłacalnymi. Zdecydowanie warto zainwestować, żeby uniknąć nieprzyjemności związanych z windykacją należnych nam pieniędzy.

Sprawdź: BLIK – czym jest, jak działa płatność? Jak wygenerować kod? Bezpieczeństwo przelewów i wypłat na BLIK-a

Jak sprawdzić siebie? Czy można i ile to kosztuje?

Żeby sprawdzić, czy nasze dane osobowe nie figurują w zasobach BiG Infomonitor, należy zarejestrować się na stronie internetowej www.big.pl oraz po weryfikacji tożsamości, pobrać raport. Raz na 6 miesięcy mamy ustawowe prawo pobrać raport, który jest bezpłatny. W raporcie tym znajdą się informacje czy posiadamy długi wpisane do rejestru oraz kto i kiedy weryfikował informację na nasz temat w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pozwala on na wychwycenie ewentualnych oszustów, jeśli straciliśmy kiedyś dokumenty i boimy się, że ktoś użył naszych danych do zawarcia umowy pożyczki albo wzięcia kredytu.

Usuwanie negatywnego wpisu w Infomonitor

Kluczem do usunięcia negatywnego wpisu w Infomonitor jest przede wszystkim pobranie raportu na temat naszych wierzytelności oraz sprawdzenie, w jakiej kwocie i komu jesteśmy winni pieniądze. Jeśli zalegamy z rachunkami czy innymi płatnościami, przede wszystkim musimy uregulować wszystkie należności. Dopiero wtedy podmioty, które umieściły wpis na nasz temat, będą w stanie usunąć informacje dotyczące naszych wierzytelności.

Sprawdź: Pożyczki online bez weryfikacji – bez baz BIK, KRD i ERIF – zdolności kredytowej

Dlaczego warto usuwać negatywne wpisy w Infomonitor?

Nieopłacone faktury, nierozliczone rachunki za telefon, zaległości w opłatach za czynsz, a nawet rzucone w kąt zapomniane mandaty za błędy popełnione w młodości — to wszystko może rujnować nam historię w bazie BIG Infomonitor. Warto zająć się tymi wpisami, regularnie pobierać raporty, by móc w przyszłości sięgnąć po potrzebny nam kredyt lub inną formę pożyczki czy umowy z firmami zewnętrznymi.

Nasza historia przeterminowanych płatności w tych bazach danych jest podstawą, dla których inne firmy mogą nam zaufać, powierzając nam pewną formę dóbr w postaci nowego telefonu albo znacznej sumy pieniędzy, nie lekceważmy tego! Zawsze lepiej wzbudzać zaufanie. A jeśli je straciliśmy, zróbmy wszystko, co w naszej mocy, żeby jak najszybciej usunąć wszystkie negatywne wpisy w Infomonitor.

Inne bazy BIG w Polsce

Pamiętajmy, że rejestr dłużników BIG Infomonitor to nie jedyna baza danych, gdzie możemy być weryfikowani. Istnieją inne “bigi”:

  • Krajowy Rejestr Długów (KRD,
  • Rejestr Dłużników Niewypłacalnych,
  • rejestr ERIF BIG,
  • KBIG SA

To kolejne rejestry, gdzie mogą być potencjalnie zapisywane dane na nasz temat. Poza nimi funkcjonuje jeszcze Biuro Informacje Kredytowej (BIK), w którym widać wszystkie aktualne kredyty i które pozwala na budowanie pozytywnej historii kredytowej. Miejmy to na uwadze. To bardzo ważne, żeby zastrzegać wszystkie utracone dokumenty: będzie nas to chroniło przed oszustwami i negatywną historią kredytową.