Kredyt - banknoty 200-złotowe - kalkulator debetu

Rodzaje kredytów, pożyczek i sposobów na pożyczanie – jaki wybrać?

Teoretycznie wszyscy wiemy, że zanim cokolwiek kupimy, powinniśmy odłożyć na to pieniądze. Tylko taka teoria zdaje się na nic, gdy chcemy kupić własne mieszkanie albo samochód, który umożliwi nam dojeżdżanie do pracy. Po prostu większych wydatków nie damy rady sfinansować z oszczędności i czy tego chcemy, czy nie musimy wspomóc się kredytem lub jakąkolwiek inną formą finansowania. Tylko po jaką sięgnąć, by nie żałować?

Jaki rodzaj pożyczki wybrać? Najtańsza prywatna od rodziny

Pożyczanie u rodziny to najlepsza opcja, bo po prostu najtańsza. W przypadku przyjaciół i rodziny raczej nie będziesz musiał płacić kosztownych odsetek czy dodatkowej prowizji. Nie oznacza to, że ominą cię formalności. Nie zapominaj, że pożyczka od znajomych podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego, jeśli tylko jest wyższa niż 1000 złotych i trzeba odprowadzić podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 0,5%.

Od rodziny, spokrewnionej w pierwszym stopniu można pożyczyć zdecydowanie więcej, bo blisko 10 000 zł. Warto spisać umowę, bo wtedy osoba, która ci pożycza, będzie pewna, że traktujesz sprawę poważnie i będziesz konsekwentnie pilnował ustalonych warunków spłaty. Proste, kochajmy się jak bracia, a liczmy… Wiesz, co dalej.

Sprawdź: Czy i ewentualnie jak pożyczać innym pieniądze? Rola spisanej umowy pożyczki

Karta kredytowa – finansowanie na krótko

Karta kredytowa to bardzo pożyteczne narzędzie pod warunkiem, że jest prawidłowo używana. Ważne jest opanowanie kilku prostych zasad. Kartę dostaniesz bez żadnego problemu, jeśli tylko na twoje konto trafiają stałe dochody. Bank przyzna ci limit, z którego możesz dowolnie korzystać i wydawać pieniądze, ale w czasie płacenia za zakupy. Tak, oczywiście, da się wypłacić kartą pieniądze z bankomatu, tylko to transakcja najczęściej dodatkowo płatna.

Karty kredytowe - 3 zielone - wypukły numer na pierwszej stronie

Najważniejsze pojęcia związane z kartą wiążą się z terminami rozliczeń. Karta zakłada tzw.:

  • czas wydatków i
  • czas przeznaczony na spłatę.

Innymi słowy, od zapłacenia kartą masz 50 dni na całkowitą spłatę i wtedy pożyczka nie będzie kosztowała cię zupełnie nic – tzw. okres bezodsetkowy. Niestety, jeśli nie spłacisz całości, a wpłacisz tylko minimalną, wymagana kwotę, bank policzy ci odsetki i będą to słone kwoty.

Zakupy na raty – szybkie i tanie finansowanie

Zakupy ratalne proponują praktycznie wszystkie sklepy, zwłaszcza te handlujące droższymi artykułami:

  • materiałami budowlanymi,
  • sprzętem domowym i elektroniką
  • czy meblami.

Co więcej, bardzo często są raty zupełnie nie oprocentowane, jeśli tylko zgodzimy się na ich określoną liczbę. Może to być bardzo opłacalne, pod warunkiem, że faktycznie sięgamy po rzecz, która jest nam potrzebna i zrezygnujemy ze zbędnych dodatków: ubezpieczeń czy płatnych gwarancji.

Potrzebna gotówka? Kredyt gotówkowy

Są w życiu sytuacje, gdy karta kredytowa czy zakupy ratalne się nie sprawdzą, bo po prostu potrzebna jest gotówka. Banknoty, które wręczymy chrześniakowi czy którymi zapłacimy ekipie remontowej. Nie ma lepszego rozwiązania niż kredyt gotówkowy online. Jego zabezpieczeniem są nasze dochody, a więc raczej nie możemy się o niego starać bez umowy o prace czy zarejestrowanej działalności.

Kwota udzielonej pożyczki zostanie ustalona na podstawie twojej zdolności kredytowej i możliwości spłaty pożyczki. Kwota niekoniecznie musi cię satysfakcjonować, bo z założenia taki kredyt trzeba spłacić w ciągu kilku lat.

Sprawdź: Odrzucona transakcja – przyczyny braku autoryzacji i odmowy płatności

Kredyt hipoteczny w celu zakupu nieruchomości

W przypadku kredytu mieszkaniowego procedura jest najbardziej skomplikowana, bo też i kwota, którą chcemy pożyczyć, jest niemała. Nic nie zdziałamy, jeśli nie uskładamy wymaganego 20% wkładu własnego obliczanego od wartości mieszkania, choć ten przepis ma w najbliższym czasie ulec zmianie. A poza tym 10% ze wskazanych 20% wkładu może zostać ubezpieczone, więc w praktyce wystarczy nam 10%.

Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka lokalu, który kupujemy za pożyczone pieniądze. To kredyt, który naprawdę trzeba dobrze przemyśleć. Decydujemy się na dwie lub trzy dekady spłacania rat, które w dodatku mogą być zmienne w czasie, bo zwykle ich wysokość zależy od stawki WIBOR. Dostępne są już kredyty o stałym oprocentowaniu, ale „ta stałość” w przypadku naszych banków to tylko pięć lat.

Sprawdź: Kredyty i pożyczki na panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Konsolidacja kredytów przy kłopotach finansowych

Kredyt konsolidacyjny online to rozwiązanie dla tych, których długi zaczynają przerastać. Zbyt wiele pożyczek, różne terminy płatności i nagle okazuje się, że się pogubiłeś, a w dodatku domowy budżet się nie dopina. Zanim odpuścisz i przestaniesz spłacać choćby jedną ratę, przemyśl ratunek, jakim jest konsolidacja kredytów. Wybierasz bank, zanosisz wszystkie umowy, a pracownicy przedkładają ci propozycję kredytu konsolidacyjnego.

Zazwyczaj pieniędzy nawet nie dotkniesz, wszystkie zostaną przekazane na spłatę poprzednich pożyczek. Za to ty zyskasz jedną ratę, płatną w tym samym terminie i zwykle nieco niższa. Owszem, koszty będą spore:

  • ponownie zapłacisz prowizje,
  • oprocentowanie może się zmienić,
  • a dłuższy okres spłaty sprawi, że bank sumarycznie więcej na tobie zarobi.

Za to być może uchronisz się przed wpadnięciem w spiralę długów.

Sprawdź: Jak i czy można cofnąć przelew? Anulowanie przelewu w mBanku, Santanderze, BNP Paribas

Kredyt studencki dla studiujących dzieci

Każdy, kto utrzymuje studenta, wie świetnie, że darmowa edukacja to fikcja. Koszty wynajmu mieszkania, akademik, podręczniki, wyżywienie, ubrania… Wyliczanka się nie kończy. Tylko istnieje rozwiązanie dla tych, którzy nie są w najlepszej sytuacji finansowej, a ich dziecko marzy o kosztownych studiach poza miejscem zamieszkania. To kredyt studencki.

Nie każdy może się o niego ubiegać, bo istotne są dochody na członka w rodzinie, ale wynika to z faktu, że to kredyt na preferencyjnych warunkach. Co ważne, młody człowiek spłaca go dopiero wtedy, gdy znajdzie pracę, a jeśli wykaże się dobrymi wynikami w nauce, może się starać o umorzenie części pożyczonej kwoty.

Sprawdź: Odsetki ustawowe – czym są? Odsetki za opóźnienie – kiedy i w jakiej wysokości się je płaci?