Intercyza - uściśnięte dłonie małżonków - dokument spisany po angielsku

Intercyza – co to jest rozdzielność majątkowa? Sposób na długi i kłótnie w związku?

O czym myślisz, gdy słyszysz słowo intercyza? Zapewne o amerykańskich filmach, w których piękni i bardzo bogaci dyskutują, czy podpisanie tego dokumentu to wyraz braku zaufania, czy po prostu rozsądnego podejścia do życia. W Polsce rozdzielność majątkowa to nadal mało popularny dokument, a to spory błąd, bo intercyza jest nie tylko dla bogatych. Co należy wiedzieć o intercyzie i dlaczego można ją podpisać tylko u notariusza? Kiedy warto o tym pomyśleć?

Intercyza a rozwód

Wiadomo, jesteśmy młodzi, szczęśliwi, zakochani i tak naprawdę mamy bardzo niewiele. Nikłe oszczędności, które zapewne i tak pochłonie tradycyjne wesele, czasem kawalerkę, jeśli naszym rodzicom się powiodło i wielkie marzenia. Na pewno nawet nie przejdzie nam przez myśl to, że kiedyś możemy się rozstać. Zresztą, nawet jeśli, to przecież nic nie mamy, a więc o nic się nie pokłócimy.

Intercyza - uściśnięte dłonie małżonków - dokument spisany po angielskuNie zapominajmy jednak, że czas robi swoje i jeśli los nam sprzyja, za kilka lat możemy dysponować pokaźnym majątkiem, a dodatkowo z tyłu głowy miejmy świadomość, że statystycznym Polakom coraz trudniej jest trwać w jednym związku przez całe życie.

Czym jest intercyza i rozdzielność majątkowa? Przed ślubem i w trakcie małżeństwa

Intercyza to umowa przedmałżeńska, która reguluje sprawy naszego majątku. Taki dokument można sporządzić przed zawarciem małżeństwa, ale zacznie obowiązywać dopiero po formalnym zarejestrowaniu związku. Można go także podpisać już po zawarciu małżeństwa, ale wtedy nie będziemy mówić o intercyzie, a o majątkowej umowie małżeńskiej. Nie mylmy intercyzy z rozdzielnością majątkową. To zupełnie inne dokumenty.

Sprawdź: Smartney – opinie klientów, logowanie i kontakt

Co możemy ustalić w intercyzie?

Za pomocą intercyzy możemy rozszerzyć wspólnotę majątkową. To proste, małżonek nabył przed ślubem mieszkanie, a teraz postanawia, że po zawarciu związku stanowić ono będzie majątek wspólny, należący zarówno do niego, jak i do żony.

Możemy także dokonać odwrotnego wydzielenia, czyli wyłączyć z majątku wspólnego niektóre przedmioty, pomimo tego, że zostały nabyte nawet po wielu latach małżeństwa. Załóżmy, że twój małżonek jest kolekcjonerem starych aut, a ty tolerujesz to hobby, natomiast samochody zabytkowe w ogóle cię nie interesują. Możecie uzgodnić, że zbiory zawsze będą jego własnością.

Nie dość na tym, możecie ustalić brak wspólnoty majątkowej, a wówczas każde z was będzie dysponować tym, co zarobiło. Jeśli natomiast decydujecie się na mocny podział ról w związku i akceptujecie sytuację, w której jedna strona bierze na siebie zarabianie pieniędzy, a druga prowadzenie domu.

Możecie również uzgodnić, że jakby nie było, ustanawiacie rozdzielność majątkową, ale z wyrównaniem dorobków. Wówczas strona, która dorobiła się mniejszych pieniędzy, ma prawo zażądania wyrównania majątku do zasobów drugiej strony. Podział równy i sprawiedliwy.

SprawdźPodatek od darowizny – kwota wolna, limity dla I, II i III grupy podatkowej

Ochrona na wypadek długów

Intercyza to doskonały dokument, jeśli mamy jakiekolwiek obawy co do ewentualnego zadłużenia naszego partnera. Zdarzają się przecież:

  • ryzykowne interesy,
  • pociąg do hazardu i tak dalej.

Przedsiębiorcy z wezwaniem do zapłaty - szokPostanowienia zawarte w intercyzie mogą nas chronić przed postępowaniem prowadzonym przez komornika sądowego, ale aby była skuteczna, musi spełnić kilka warunków:

  • pierwszym z nich jest fakt, że dokument musi powstać przed zaciągnięciem długu,
  • drugi natomiast, który rodzi pewne komplikacje to fakt, że wierzyciel musi mieć wiedzę, że taki dokument istnieje. Inaczej intercyza nie zadziała.

Sprawdź: BIG ERIF – czym jest, jak sprawdzić siebie? Czyszczenie ERIF

Obowiązek zawarcia intercyzy w obecności notariusza

Intercyza to dokument, a więc jak każdy inny, aby miał odpowiednią wagę prawną musi być zawarta w obecności notariusza. Stała opłata nie jest wysoka, wiele natomiast zależy od wysokości majątku, który rozdzielamy. Pewną niedogodnością tego dokumentu jest fakt, że po podpisaniu intercyzy nie możemy wspólnie rozliczać podatków. To problem, który może być nieco kosztowny, jeśli jedna ze stron „załapuje się” na drugi lub trzeci próg podatkowy.

Trzeba też podkreślić, że intercyza to umowa cywilna, która działa wyłącznie za życia, nie ma więc żadnego wpływu na dziedziczenie. Od tej zasady istnieje tylko jeden wyjątek. Nie będziemy dziedziczyć po małżonku, jeśli stanowczo wykluczy nas on w swoim testamencie. W takiej sytuacji możemy tylko ubiegać się o zachowek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *