Intercyza - uściśnięte dłonie małżonków - dokument spisany po angielsku

Intercyza – co to jest rozdzielność majątkowa? Sposób na długi i kłótnie w związku?

O czym myślisz, gdy słyszysz słowo intercyza? Zapewne o amerykańskich filmach, w których piękni i bardzo bogaci dyskutują, czy podpisanie tego dokumentu to wyraz braku zaufania, czy po prostu rozsądnego podejścia do życia. W Polsce rozdzielność majątkowa to nadal mało popularny dokument, a to spory błąd, bo intercyza jest nie tylko dla bogatych. Co należy wiedzieć o intercyzie i dlaczego można ją podpisać tylko u notariusza? Kiedy warto o tym pomyśleć?

Intercyza a rozwód

Wiadomo, jesteśmy młodzi, szczęśliwi, zakochani i tak naprawdę mamy bardzo niewiele. Nikłe oszczędności, które zapewne i tak pochłonie tradycyjne wesele, czasem kawalerkę, jeśli naszym rodzicom się powiodło i wielkie marzenia. Na pewno nawet nie przejdzie nam przez myśl to, że kiedyś możemy się rozstać. Zresztą, nawet jeśli, to przecież nic nie mamy, a więc o nic się nie pokłócimy.

Intercyza - uściśnięte dłonie małżonków - dokument spisany po angielskuNie zapominajmy jednak, że czas robi swoje i jeśli los nam sprzyja, za kilka lat możemy dysponować pokaźnym majątkiem, a dodatkowo z tyłu głowy miejmy świadomość, że statystycznym Polakom coraz trudniej jest trwać w jednym związku przez całe życie.

Czym jest intercyza i rozdzielność majątkowa? Przed ślubem i w trakcie małżeństwa

Intercyza to umowa przedmałżeńska, która reguluje sprawy naszego majątku. Taki dokument można sporządzić przed zawarciem małżeństwa, ale zacznie obowiązywać dopiero po formalnym zarejestrowaniu związku. Można go także podpisać już po zawarciu małżeństwa, ale wtedy nie będziemy mówić o intercyzie, a o majątkowej umowie małżeńskiej. Nie mylmy intercyzy z rozdzielnością majątkową. To zupełnie inne dokumenty.

Sprawdź: Smartney – opinie klientów, logowanie i kontakt

Co możemy ustalić w intercyzie?

Za pomocą intercyzy możemy rozszerzyć wspólnotę majątkową. To proste, małżonek nabył przed ślubem mieszkanie, a teraz postanawia, że po zawarciu związku stanowić ono będzie majątek wspólny, należący zarówno do niego, jak i do żony.

Możemy także dokonać odwrotnego wydzielenia, czyli wyłączyć z majątku wspólnego niektóre przedmioty, pomimo tego, że zostały nabyte nawet po wielu latach małżeństwa. Załóżmy, że twój małżonek jest kolekcjonerem starych aut, a ty tolerujesz to hobby, natomiast samochody zabytkowe w ogóle cię nie interesują. Możecie uzgodnić, że zbiory zawsze będą jego własnością.

Nie dość na tym, możecie ustalić brak wspólnoty majątkowej, a wówczas każ