Małżeństwo przed komputerem - sprawdzające wysokość WIBOR 3M do kredytu hiptoecznego

Jak i czy można cofnąć przelew? Anulowanie przelewu w mBanku, Santanderze, BNP Paribas

Pomyliłeś cyfrę podczas wpisywania numeru konta? Nie martw się! Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu cofniesz przelew. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak anulować niechcianą transakcję. Dzięki temu rozwiążesz swój problem w kilka sekund! Jak cofnąć przelew?

Anulowanie przelewu – czy to możliwe?

W poszczególnych bankach istnieje możliwość wstrzymania przelewu, jeśli popełniliśmy błąd przy wpisywaniu danych lub numeru rachunku odbiorcy. Poniżej przedstawiamy listę placówek, w których dopuszczalne jest anulowanie przelewu:

 • Getin Bank,
 • Nest Bank,
 • Santander Bank Polska,
 • Credit Agricole,
 • mBank,
 • PKO BP,
 • ING Bank Śląski,
 • Citi Handlowy,
 • BOŚ Bank,
 • BNP Paribas.

Sprawdź: Co robić w przypadku nieautoryzowanej transakcji płatniczej? Odpowiedzialność banku

Rodzaje pomyłek – dlaczego potrzebujemy cofnąć przelew?

Małżeństwo przed komputerem - konto bankoweMożliwość anulowania przelewu zależy od rodzaju pomyłki. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych błędów popełnianych przy dokonywaniu transakcji, które mogą stać się powodem kontaktu z infolinią:

 • podanie błędnych danych odbiorcy – problem ten można szybko i łatwo rozwiązać. Bank może zweryfikować dane za pośrednictwem numeru konta adresata,
 • błędna kwota – w przypadku podania błędnej kwoty, należy zwrócić się bezpośrednio do odbiorcy z prośbą o uregulowanie opłaty,
 • błędny numer konta – jeden z najpoważniejszych problemów. Warunkiem anulowania transakcji jest zaplanowanie przelewu z datą przyszłą. Jeśli podałeś błędny numer konta, skontaktuj się z infolinią banku lub udaj się bezpośrednio do placówki. W przypadku, gdy pieniądze trafią na konto innego odbiorcy, bank wyśle do poszczególnej osoby wezwanie do zapłaty. Jeśli adresat nie zwróci kwoty pieniężnej, należy sprawę skierować do sądu, powołując się na przepisy Kodeksu Cywilnego,
 • błędny odbiorca – kolejną, poważną pomyłką jest błędny odbiorca. Dzieje się tak wówczas, gdy pomylimy adresatów. Bank nie ma obowiązku rozwiązania tego problemu. Jeśli placówka zgodzi się na pomoc, wówczas klient powinien liczyć się z wysokimi kosztami. Najczęściej bank wysyła wezwanie do zapłaty do odbiorcy, któremu wysłano daną kwotę. Jednakże, jeżeli wyślemy pieniądze na właściwy numer konta, tyle, że z błędnymi danymi odbiorcy, nic się nie stanie, pieniądze dotrą do adresata.

Sprawdź: Odrzucona transakcja – przyczyny braku autoryzacji i odmowy płatności

Jak cofnąć przelew?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak cofnąć przelew, warto poznać reguły obowiązujące w danym banku. Istnieje kilka sposobów rozwiązania problemu. Pierwszym z nich jest anulowanie przelewu za pośrednictwem bankowości internetowej. Kolejny sposób to bezpośrednia wizyta w oddziale placówki lub kontakt telefoniczny z pracownikiem infolinii banku.

Jednak sposób anulowania przelewu zależy od banku. Poniżej przedstawiamy reguły obowiązujące w poszczególnych placówkach:

 • mBank – placówka ta może cofnąć przelew wyłącznie przed jego zaksięgowaniem. Problem można rozwiązać za pośrednictwem bankowości internetowej lub kontaktu z infolinią placówki. Bank nie nalicza żadnych opłat związanych z anulowaniem przelewu,
 • Santander Bank Polska – w banku tym można cofnąć przelew wyłącznie za pośrednictwem kontaktu z infolinią placówki lub poprzez bezpośrednią wizytę w oddziale. W tym przypadku klient ponosi koszty związane z taką operacją, których wysokość wynosi 5 zł,
 • BNP Paribas – jeśli jesteś klientem banku BNP Paribas i chcesz anulować przelew, skontaktuj się bezpośrednio z pracownikiem infolinii. W tym przypadku klient powinien liczyć się z kosztami poniesionymi z tytułu wstrzymania przelewu (25 zł dla klientów indywidualnych oraz 10 zł dla klientów firmowych).

W przypadku pozostałych banków – jako klienci indywidualni nie ponosimy żadnych opłat związanych z anulowaniem przelewu. Jeśli jesteś klientem firmowym BOŚ Banku, wówczas bank nalicza opłatę z tytułu wstrzymania przelewu, która wynosi 10 zł.

SprawdźPrzelewy Elixir i Express Elixir oraz Sorbnet – czym są? Jak działają?

Jak cofnąć przelew? Podsumowanie

Anulowanie przelewu nie jest skomplikowane pod warunkiem znajomości zasad i regulaminu danego banku. Proces ten zależy od specyfiki placówki oraz rodzaju pomyłki. Pamiętaj, że niektóre banki mogą naliczyć opłaty związane z operacją wstrzymania przelewu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci rozwiązać problem. Życzymy powodzenia w odzyskiwaniu swoich pieniędzy.