banknoty 50 i 20 złotych oraz monety i kalkulator

Jak upominać się o zwrot pożyczki? Rozmowa i ustalenie terminu spłaty

Dobry zwyczaj, nie pożyczaj. Chcesz stracić przyjaciela? Pożycz mu pieniądze. Polskie mądrości życiowe mają w sobie sporo prawdy, która wynika z doświadczeń zbieranych przez pokolenia. Faktycznie, często zdarza się, że pożyczenie pieniędzy, kończy się fatalnie: niedomówieniami, kłamstwem i unikaniem się. Jak sobie poradzić z problemem?

Jak upomnieć się o zwrot pieniędzy? Obowiązujący stereotyp

Nie lubimy rozmawiać o pieniądzach. To temat, który traktujemy niechętnie. Nie chwalimy się swoimi dochodami, oszczędnościami, a jeszcze bardziej nie lubimy dyskutować o pieniądzach, kiedy nam ich zwyczajnie brakuje. Trudno przełamać temat tabu, a jeszcze trudniej jest, gdy przychodzi nam upomnieć się o pieniądze.

banknoty 50 i 20 złotych oraz monety i kalkulatorW końcu nie pożyczamy ich obcym, a tym, z którymi łączy nas relacja. Często to nasi bliscy, rodzina, przyjaciele czy koledzy, z którymi na co dzień widujemy się w pracy. Gdzieś z tyłu głowy myślimy o tym, że naszemu dłużnikowi może być po prostu trudno, szukamy dla niego usprawiedliwień, a dodatkowo boimy się, że zrobimy komuś przykrość. To główne powody, szczególnie gdy suma nie jest wielka, że wolimy machnąć ręką na stratę, niż upomnieć się o zwrot długu.

Sprawdź: Pożyczki ze 100% przyznawalności? TOP 10 – najczęściej udzielane chwilówki

Rozmowa o stanie zadłużenia to podstawa

Nie unikajmy rozmów o pożyczce. To oczywiste, że nie chcemy wyjść na skąpiradło czy pedanta, ale w upominaniu się o swoje nie ma zupełnie nic złego. Często z tego właśnie powodu wymyślamy dziwne preteksty i usprawiedliwienia: że pieniądze są nam niezbędnie potrzebne, że mąż kazał nam zapytać o zwrot długu czy, że musimy natychmiast za coś zapłacić.

To naprawdę niepotrzebne, bo nie musimy się nikomu tłumaczyć, dlaczego upominamy się o swoje, zarobione z trudem pieniądze. Milczenie jest równie złe, bo jeśli nie zaczniemy rozmowy, temat długu pozostanie pomiędzy nami i zrodzi nieporozumienia. Będziemy krytycznie oceniać zachowania znajomego, szacować jego wydatki i rozważać, czy faktycznie były potrzebne.

Sprawdź: Pożyczanie pieniędzy rodzinie – czy warto, jak je odzyskać? Podatek PCC-3 i umowa

Wyjaśnienie sytuacji i ustalenie terminu spłaty

Rozmowę zacznijmy w cztery oczy, bo nie ma sensu narażać ani siebie, ani dłużnika, ani tym bardziej znajomych na niezręczną sytuację. Zwłaszcza że może się okazać, że w ogóle nie ma problemu, bo nasz dłużnik po prostu zapomniał o pożyczce lub bez trudu wyjaśni sam, że potrzebuje kilku dni na zwrot i poda przyczynę.

Bywa i tak, że opóźnienie wynika z nieporozumienia – bo na przykład nie ustaliliśmy dokładnego terminu zwrotu. Jeśli tak nie będzie, naprawdę stanowczo ustalmy termin spłaty i na kilka dni przed jego upływem, upomnijmy się o zwrot pieniędzy. Jeśli nie odzyskamy pieniędzy, ponówmy swoją prośbę i ustalmy kolejny termin. Niestety, jeśli i to nic nie da, zacznijmy godzić się z utratą pieniędzy, bo praktycznie nie mamy szans na zwrot.

Sprawdź: Czy i ewentualnie jak pożyczać innym pieniądze? Rola spisanej umowy pożyczki

Spisanie umowy pożyczki i obowiązek zapłaty podatku

Niestety, pożyczki prywatne, te zawierane w drodze ustnej są bardzo trudne do odzyskania. Zwłaszcza że, jeśli przy kwocie powyżej tysiąca złotych nie sporządzimy umowy pisemnej pożyczki i nie zgłosimy pożyczki do Urzędu Skarbowego, sami dopuszczamy się złamania prawa.

Musimy bowiem dopilnować, aby osoba pożyczająca wpłaciła podatek od umowy cywilnej w wysokości 2% wartości. Z podatku zwolnieni są tylko członkowie najbliższej rodziny i to pod warunkiem, że pożyczają sobie kwoty poniżej 10 tysięcy złotych. Co więcej, taka pożyczka może mieć miejsce tylko raz na pięć lat.

Sprawdź: Windykacja długów w praktyce – metody odzyskiwania długów od firm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *