Karta debetowa czy kredytowa - w chmurce - mężczyzna myślący nad wyborem

Karty płatnicze: kredytowa czy debetowa – wady i zalety – którą wybrać?

Karta płatnicza to obecnie najpopularniejszy instrument płatności elektronicznej. Dzięki niej mamy zdalny dostęp do zgromadzonych środków na rachunku bankowym i pozwala wygodnie korzystać podczas codziennych zakupów stacjonarnych, jak i internetowych. Mimo, że karty kredytowe i karty debetowe są do siebie bardzo podobne, to sposób ich użytkowania jest zróżnicowany. W poniższym tekście postanowiliśmy opisać zalety i wady każdeego z tych różnych jednak produktów.

Czym jest karta kredytowa i jak działa?

Karta kredytowa to instrument płatniczy wydawany przez bank. Podczas płatności środki pobierane są z limitu kredytowego przyznanego przez pożyczkodawcę. Wysokość limitu jest ustalana na podstawie:

  • naszej historii kredytowej oraz
  • naszych comiesięcznych dochodów i wydatków.

Wraz ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym dostajemy od instytucji bankowej wyciąg, w którym przedstawione są szczegółowo kwoty obciążające kartę oraz czas, w którym musimy uregulować zobowiązanie. Jeśli klient nie posiada środków na uiszczenie zadłużenia, może zdecydować się na zapłacenie kwoty minimalnej, po uprzednim poinformowaniu banku.

Decydując się na kartę kredytową powinniśmy mieć na uwadze okres bezodsetkowy oraz oprocentowanie karty kredytowej. Każda oferta banku jest indywidualna i dostosowana do potrzeb klienta.

Karty kredytowe - 3 zielone - wypukły numer na pierwszej stronie

Czym jest karta debetowa?

Karta debetowa zostaje nam wydana w momencie otwarcia konta osobistego. Umożliwia klientowi wypłatę gotówki w bankomatach oraz punktach handlowo-usługowych. W odróżnieniu od karty kredytowej, w tym przypadku środki zgromadzone na koncie możemy wykorzystać do wysokości jego salda. Inaczej ujmując, dysponujemy środkami, które posiadamy na koncie w rzeczywistości.

Kartą debetową możemy płacić za zakupy zbliżeniowo do kwoty 100 zł (limit zwiększony na początku pandemii koronawirusa). Powyżej tej kwoty klient jest zmuszony wpisać do terminala swój kod PIN. Decydując się na kartę debetową zyskujemy szybki dostęp do naszych środków zgromadzonych na koncie i w łatwy sposób możemy zapłacić za zakupy.

Zalety kart kredytowych

Niewątpliwą zaletą karty kredytowej jest brak konieczności posiadania gotówki. Z łatwością możemy zapłacić kartą przy obsłudze terminala. Kolejną zaletą jest obowiązywanie okresu bezodsetkowego. To czas, w którym zobowiązania na karcie przez określony okres pozostaje nieoprocentowany. W zależności od banku oferującego kartę kredytową, okres ten może trwać od 50 do nawet 60 dni.

Korzystając z karty kredytowej, bank oferuje różne programy promocyjne oraz system zwrotu części gotówki. Robiąc zakupy część wydanej kwoty do nas wraca, dzięki czemu możemy trochę zaoszczędzić. Ułatwieniem dla klientów jest możliwość spłaty zobowiązania na raty.

Gdy nie posiadamy środków na rachunku do spłaty zadłużenia, możemy zwrócić się do banku o rozłożenie zobowiązania na raty. Wysokość rat zostanie rozpatrzona indywidualnie. Kartą kredytową w wygodny sposób zapłacimy za transakcje dokonywane w Internecie. Bez problemu zrobimy zakupy online lub zapłacimy za rachunki.

Sprawdź: Odrzucona transakcja – przyczyny braku autoryzacji i odmowy płatności

Zalety kart debetowych

Karta debetowa posiada niskie lub zerowe koszty użytkowania. Czasami wystarczy zrobić minimum 5 transakcji na niskie kwoty, aby posiadanie karty było darmowe. Mamy możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych, nie martwiąc się o dodatkowe koszty.

Również wypłaty z bankomatów nie wiążą się zazwyczaj z dodatkowymi prowizjami (choć w ciągu ostatnich miesięcy zmienia się to na gorzej dla konsumentów). Decydując się na kartę debetową nie musimy spełniać kryterium dochodowego. Każda osoba może otrzymać kartę bez spełniania określonych warunków.

Karta debetowa czy kredytowa - w chmurce - mężczyzna myślący nad wyborem

Wady kart kredytowych

Żaden produkt bądź usługa nie są idealne i posiadają swoje wady. Tak też jest w przypadku karty kredytowej. Chociażby wypłacając gotówkę w bankomacie musimy liczyć się z wysoką prowizją. Każdy bank ma swoją wysokość prowizji i wynosi ona od 3% do nawet 7% wypłaconych środków.

Klientowi trudniej też kontrolować swoje finanse. Część osób nie rozsądnie korzysta z karty, co wiąże się z nadmiernym zadłużaniem. Karta kredytowa wiąże się z kosztami jej obsługi. Roczny koszt takiej karty wynosi od 50 zł do 200 zł, ale bywają i te z wyższej półki. Opłaty można uniknąć, jeśli będziemy aktywnie użytkować kartę. Wystarczy w miesiącu zrobić minimum 5 transakcji.

Sprawdź: Kredyty konsolidacyjne online – nie dla zadłużonych

Wady karty debetowych

Najważniejszą wadą karty debetowej jest konieczność posiadania konta osobistego w danym banku. Bez posiadania konta, nie otrzymamy karty. Do wad możemy zaliczyć wysokie oprocentowanie debetu na rachunku, jeśli klient przekroczy dostępną sumę. Kwota ta się różni w zależności od oferty zaproponowanej przez bank.

Dla niektórych karta debetowa jest mniej prestiżowa, ponieważ może ją otrzymać każda osoba posiadająca konto w banku. Jednakże naszym zdaniem każdy powinien posiadać jedną kartę do rachunku osobistego, na którym i tak większość z nas trzyma środki pieniężne na przynajmniej bieżące wydatki.

Sprawdź: Pożyczki bez odsetek – pierwsza chwilówka za darmo na 30, 45, 90 i 60 dni! Ranking 2021

Karta kredytowa czy karta debetowa – którą wybrać?

Karty, choć bliźniaczo podobne, to pełnią różne funkcje. Karta debetowa przyda się osobom, które rzadko korzystają z produktów kredytowych i nie chcą ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Służy głównie na co dzień, aby zapłacić za produkty i usługi. Karta kredytowa powinna służyć klientowi okazjonalnie, w sytuacjach, gdy zabraknie gotówki czy to w formie papierowej, czy na koncie.

Decydując się na kartę kredytową musimy mieć na uwadze, że zaciągamy zobowiązanie, które trzeba będzie spłacić. Wyrobienie karty płatniczej to indywidualna kwestia i każdemu z nas jest potrzebna do innych celów i potrzeb.

Sprawdź: Rodzaje kredytów, pożyczek i sposobów na pożyczanie – jaki wybrać? Rodzina, zakupy na raty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *