Ojciec z synem po sprzątaniu nowego własne M3 - na kanapach

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Za i przeciw

W Polsce nadal niezwykle popularne jest posiadanie własnego mieszkania. Wynajem zazwyczaj jest dla nas krótkoterminowym rozwiązaniem. Nie da się zatem ukryć, że zakup własnych czterech kątów to marzenie większości z nas. Do wyboru mamy rynek pierwotny i rynek wtórny. Pierwsza opcja, czyli mieszkania od dewelopera to opcja często zbyt droga. Nie zawsze mamy możliwość starania się o tak duży kredyt hipoteczny. To sprawia, że chętniej zwracamy uwagę na mieszkania z rynku wtórnego. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Sprawdźmy!

Mieszkania z rynku wtórnego – w zasięgu naszych możliwości finansowych

Ogłoszeń na domy czy mieszkania z rynku wtórnego jest tak dużo, że każdy z nas znajdzie coś idealnego dla siebie. Mowa tu o naszych możliwościach finansowych. Mieszkania od dewelopera to często wydatek, który znacząco przekracza nasze granice. A przecież musimy jeszcze wykończyć zakupiony lokal, co wiąże się z kolejnymi dużymi wydatkami.

W ostatecznym rozrachunku mieszkanie z rynku wtórnego to tańsza opcja, nawet jeśli wymaga od nas wkładu finansowego w niedalekim czasie.

Możliwość negocjacji ceny

Niezależnie od tego jakie lokum nas interesuje, w każdym przypadku mówimy o dość wysokich kwotach. Dlatego możliwość negocjacji ceny daje nam szansę zaoszczędzenia niemałej sumy. Niestety jeśli interesują nas nieruchomości z rynku pierwotnego, to możemy o tym w większości przypadków jedynie pomarzyć. Kwoty ustalane są z góry, a zbijanie ceny jest praktycznie niemożliwe.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku prywatnych domów czy mieszkań. Wtedy to właściciele są bardziej skłonni do zniżenia ostatecznej kwoty, gdyż zależy im na szybszej sprzedaży. Stąd też kupując nieruchomości z rynku wtórnego powinniśmy się targować. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziemy mogli przeznaczyć chociażby na remont, który jednocześnie podniesie wartość zakupionego przez nas mieszkania.

Sprawdź: WIBOR(R) – co to jest? Stawki 3M/6M/12M dzisiaj – wpływ na raty kredytów

Blok mieszkalny w Polsce - z hipotekami

Brak konieczności aranżacji lokum

Nie da się ukryć, że przeglądając ogłoszenia mieszkań z rynku wtórnego natkniemy się na przeważającą ilość propozycji, które będą wymagały totalnego remontu. Ale znajdziemy wśród nich także takie mieszkania, które będą dla nas idealne i nie będziemy chcieli tam nic poprawiać. Co więcej, niektórzy sprzedający decydują się na lekkie odświeżenie wnętrz, dzięki czemu możemy się od razu wprowadzić i w pełni ze wszystkiego korzystać.

Tym bardziej, że niekiedy właściciele zostawiają wyposażenie, co sprawia, że oszczędzamy pieniądze i czas na urządzanie własnych czterech kątów. Warto ponegocjować cenę mieszkania również na tym polu – co do liczby sprzętu czy mebli, który zostanie na stanie (np.pralka czy lodówka).

Tego niestety nie możemy powiedzieć o mieszkaniach z rynku pierwotnego. W ich przypadku musimy zacząć od pomalowania ścian czy instalacji podstawowych sprzętów niezbędnych do codziennych czynności. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, a wprowadzenie się do nowego lokum może się znacząco przedłużyć.

SprawdźWkład własny przy kredycie hipotecznym – ile wynosi minimalny? Jak go uzbierać?

Stały plan zagospodarowania przestrzennego

Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania na obrzeżach miast. Musimy mieć jednak świadomość, że tak jak dla dewelopera, tak samo dla innych inwestorów owe tereny mogą być niezwykle atrakcyjne. Dlatego też często bywa tak, że kupujemy lokum w cichej i spokojnej okolicy, a za kilka lat nieopodal pojawić się mogą supermarkety, obwodnica czy zakłady przemysłowe.

Zaczyna być głośno i tłoczno, a odpoczynek po ciężkim dniu pracy w takim miejscu staje się jedynie marzeniem. Decydując się jednak na mieszkanie z rynku wtórnego, nie musimy obawiać się takich scenariuszy. Pobliskie tereny są już zazwyczaj zagospodarowane, dzięki czemu możemy być pewni, że nie powstanie wielka hala produkcyjna.

SprawdźPodatek katastralny w Polsce – czym jest? Ile by wyniósł i czy wejdzie?

Dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Kupując własne mieszkanie musimy być przygotowani na spory wydatek. Bardzo często jest to inwestycja na całe życie. Dlatego też należy uważnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” za danym wyborem. Mieszkania z rynku wtórnego czy może od dewelopera?

Pierwsza opcja posiada wiele plusów. Przeważa tu liczba różnorodnych ogłoszeń i ceny będące w naszym zasięgu. Doskonale pokazują to powyższe argumenty potwierdzające, że nieruchomości z rynku wtórnego to najlepsze rozwiązanie dla każdego kto chce posiadać własne cztery ściany – możemy zaoszczędzić negocjując cenę mieszkania, a do tego wcześniej doskonale możemy poznać okolicę i tym samym zmniejszyć liczbę pojawiających się niespodzianek w przyszłości w postaci budowy hali produkcyjnej czy obwodnicy.