britannia złota moneta bulionowa jednouncjowa brytyjska

Rodzaje monet bulionowych – złote, srebrne – “wielka szóstka” i monety kolekcjonerskie

Inwestycja w metale szlachetne jest powszechnie uważana za dobry sposób zabezpieczenia swoich oszczędności. Ten sposób zainwestowania swoich oszczędności zyskuje ostatnio na popularności za sprawą czynników geopolitycznych i rosnącej inflacji. Wśród dostępnych sposobów inwestowania w srebro, złoto i inne metale szlachetne powszechnie lubianym jest zakup monet bulionowych, czyli wyprodukowanych właśnie z myślą o potrzebach inwestycyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów monet bulionowych, warto więc przed dokonaniem zakupu nieco lepiej zorientować się w ich ofercie.

Rodzaje złotych i srebrnych monet bulionowych – “wielka piątka”

W środowiskach inwestorów w metale szlachetne zazwyczaj mówi się o tzw. “wielkiej piątce”, czyli pięciu najpopularniejszych rodzajach monet bulionowych na świecie, zazwyczaj dostępnych w cenie najbardziej zbliżonej do giełdowej ceny kruszcu. W skład “wielkiej piątki” wchodzą takie monety, jak:

  • południowoafrykański krugerrand,
  • amerykański orzeł,
  • australijski kangur,
  • kanadyjski liść klonowy i
  • wiedeński filharmonik.
britannia złota moneta bulionowa jednouncjowa brytyjska
Britannia – brytyjska moneta jednouncjowa – na zdjęciu ze złota. Emitowana również w postaci srebra.

Monety te są dostępne w różnych metalach (złoto i srebro, w niektórych przypadkach także platyna i pallad) oraz rozmiarach ( podstawowe wersje zawierają jedną uncję trojańską, czyli 31,1 grama czystego kruszcu, ale produkowane są także wersje ważące ułamek lub wielokrotność tej wagi).

Rozpoznawalność kluczem do płynności i bezpieczeństwa obiegu monet – co z innymi?

Monety bulionowe z “wielkiej piątki” powszechnie uważa się za najbardziej rozpoznawalne, co ma ułatwiać ich odsprzedaż, a także najlepiej zabezpieczone przed fałszerstwem. Ostatnimi czasy “wielką piątkę” coraz częściej zaczyna się rozszerzać do “wielkiej szóstki”, dopisując do listy brytyjską monetę Britannia.

W sklepach z monetami inwestycyjnymi nie brakuje także innych monet bulionowych. Dużą tradycją i popularnością na świecie może pochwalić się meksykańska moneta Libertad, dostępna w bardzo wielu wersjach wagowych. Od wielu lat sporym zainteresowaniem cieszą się także chińskie pandy.

Sprawdź: Złoto – jak i czy warto w nie inwestować? Sztabki czy monety bulionowe? Złoto fizyczne czy papierowe

Od ateńskiej sowy po Orła Bielika

Rozpoznawalność zyskuje również ateńska sowa (formalnym emitentem jest wyspa Niue). W Polsce dużą popularnością cieszy się także ormiańska moneta z Arką Noego, bita w Niemczech. Warto wspomnieć także o wyraźnie droższych propozycjach naszych sąsiadów – czeskim lwie i ukraińskim Archaniele Michale – oraz polskiej monecie “Orzeł Bielik”, której niski nakład i wysoka marża sytuują ją jednak raczej wśród monet kolekcjonerskich niż bulionowych. Wyraźnie tańszą i ciekawą propozycją z Polski jest za to Polonia, wzorowana na srebrnych monetach z okresu II RP. Polonia nie posiada jednak wartości nominalnej, zatem formalnie nie jest monetą, a sztabką srebra w kształcie monety.

Monety bulionowe a kolekcjonerskie

Rynek monet bulionowych mocno łączy się i przenika z rynkiem monet kolekcjonerskich oraz rynkiem numizmatycznym. Co więcej, w ostatnich latach można zaobserwować trend zacieśniania tych więzów. Jego głównym przejawem jest rosnąca liczba monet jednouncjowych, bitych w ograniczonych nakładach i sprzedawanych z większym lub mniejszym narzutem jako bulion kolekcjonerski.

Perth Mint – monety z kontynentu australijskiego

Od kilkudziesięciu lat prym w produkcji tego typu monet wiedzie australijska mennica Perth Mint, tworząca m.in. znane na całym świecie serie monet z wizerunkami australijskich zwierząt (do najpopularniejszych należą m.in. Koala, Kookaburra, Orzeł Australijski czy koń Brumby). Perth Mint to także producent najbardziej znanej serii Lunar, w ramach której każdego roku ukazuje się moneta nawiązująca do zwierzęcia obecnego roku wg chińskiego zodiaku.

Sprawdź: Revolut – opinie o karcie, koncie, wymianie walut – logowanie i opłaty

Inspiracje popkulturą wśród srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich

Na całym świecie produkowane są ponadto różne serie monet bulionowych, nawiązujących do ikon popkultury, mitologii, postaci z kreskówek, przyrody, historii i wielu innych obszarów. Od kilku lat niedrogą i wyróżniającą się bogatym wzornictwem ofertę prezentuje słowacka Pressburg Mint, producent m.in. serii Chronos, Vivat Humanitas czy Terra.

Warto dodać, że wiele spośród bulionowych monet kolekcjonerskich posiada ze względów podatkowych i formalnych jako emitenta państwa w Afryce czy Oceanii (najbardziej popularnym przykładem jest tu wspomniana Niue Island). Producenci zyskują w ten sposób obniżenie podatków i opłat, a emitent – rozpoznawalność wśród inwestorów w metale szlachetne na całym świecie.

SprawdźZalety oszczędzania w konkretnych walutach obcych – dolar, frank, euro

Rodzaje monet bulionowych – podsumowanie

Jak widać, wybór monet bulionowych jest niezwykle szeroki. Dzięki temu inwestycja w złoto, srebro, platynę lub pallad może być obecnie dużo bardziej interesująca niż kiedykolwiek. Warto jednak inwestować z chłodną głową i pamiętać o tym, że inwestycja i kolekcjonerstwo to jednak dwie odrębne rzeczy.