Płatność BLIK-iem przez telefon - 6-cyfrowy Kod BLIK i monety

BLIK – czym jest, jak działa płatność? Jak wygenerować kod? Bezpieczeństwo przelewów i wypłat na BLIK-a

Otaczający nas świat każdego dnia zmienia się na lepsze za sprawą rosnących możliwości technologicznych, także w dziedzinie finansów. Jedną z nich jest płatność BLIK. Ten wygodny sposób rozliczeń jeszcze niedawno był rzadko używany, a u niektórych budził lęk. Z czasem użytkownicy przekonywali się do tego bezpiecznego rozwiązania i pozwolili ponieść się magii zakupów. Zakładam, że spotkałeś się z płatnością bezgotówkową BLIK, niemniej ten artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć jej działanie, sposób wysyłania przelewu BLIK na telefon oraz finalizowania transakcji online i w sklepach (lista poniżej) poprzez bankowość elektroniczną.

BLIK – czym jest polski system płatności?

Z pewnością zaskoczy Cię, że BLIK to polski system płatności mobilnych, a co polskie, to jakościowe. Pozwoli Ci on na korzystanie ze swojego rachunku bankowego – wypłacania oraz wpłacanie pieniędzy – bez użycia karty płatniczej czy kredytowej. Posiadasz taką możliwość już kilka lat, a dokładnie siedem. Jeśli jeszcze z niej nie skorzystałeś, to czas najwyższy.

logo blikaBLIK szybko stał się bardzo popularny, co świadczy o jego niezawodności. Ten nowoczesny system stworzony został przez firmę Polski Standard Płatności (PSP), aby każdego dnia ułatwiać życie milionom Polaków. Dzięki niej możesz nie tylko wpłacać i wypłacać pieniądze w sprawny sposób, ale również dokonywać płatności w sklepie fizycznym, jak i online. To oczywiście nie wszystkie możliwości, które posiadasz.

Możliwość dzielenia płatności poprzez BLIK

Wyobraź sobie sytuację, że razem z najbliższymi przyjaciółmi, wybrałeś się do restauracji. Jedzenie było pyszne, wspólnie spędzony czas jeszcze lepszy. Po deserze przychodzi moment, na który nie czeka nikt – płatność. Sprawiedliwie jest, aby każdy pokrył koszta własnych, zamówionych dań.

Niektórzy z Twoich znajomych posiadają karty, inni gotówkę. I tu zaczynają się schody. Z pomocą przychodzi BLIK. Jednym kliknięciem prześlesz pieniądze osobie, która rozliczy rachunek w restauracji. Wygodne, prawda?

Jak wygenerować kod BLIK?

Uzyskanie kodu BLIK nie jest trudne. Na początku otwórz aplikację mobilną swojego banku. Sprawdź, czy Twoja instytucja finansowa posiada możliwość korzystania z systemu płatności, jakim jest BLIK. Na ten moment, z możliwości płatności za pomocą BLIK skorzystać mogą klienci 18 instytucji bankowych w Polsce, między innymi:

  • Alior Bank,
  • PKO Bank Polski,
  • Santander Bank Polska,
  • Bank Millennium,
  • ING Bank Śląski oraz
  • mBank.

Jeśli na powyższej liście znajduje się Twój bank, to połowa sukcesu za Tobą. Teraz wystarczy, że wygenerujesz jednorazowy 6-cyfrowy kod, aby wpisać go na terminalu, lub w przeznaczonym na niego okienku.

Limity płatności BLIK

Pamiętaj, że każdy bank posiada swoje własne limity związane z płatnościami za pomocą BLIK. W zależności od miejsca, w którym posiadasz rachunek bankowy, przysługują Ci inne kwoty wypłat oraz wpłat. Przed rozpoczęciem przygody z BLIK-iem sprawdź swoją bankowość elektroniczną i dopasuj limity do własnych potrzeb.

Gdzie zapłacimy BLIK-iem?

Tak naprawdę, praktycznie wszędzie jest już wdrożona płatność BLIK, a przynajmniej wszystkie najnowsze terminale mają już tę możliwość. Kody możesz generować całą dobę, z dowolnego miejsca. Wystarczy tylko, że posiadać będziesz aplikację bankowości elektronicznej oraz dostęp do Internetu.

Za pomocą BLIK-a dokonasz płatności w sklepie fizycznym, jak i online. Bez wychodzenia z domu, zapłacisz za nowe buty, kupione w sklepie internetowym. Niezależnie, czy znajdujesz się obecnie w Lidlu, a może zamawiasz ulubiony zestaw z KFC to, w każdym z tych miejsc, kod do płatności wpiszesz w wygodny i sprawny sposób.

Zapomniałeś karty do bankomatu, a właśnie stoisz w kolejce po cheeseburgera w Mc’Donalds? Nic straconego. Wystarczy, że zapłacisz za pomocą kodu BLIK wygenerowanego w aplikacji swojego banku.

Jeśli natomiast, chciałbyś zapłacić BLIK-iem stacjonarnie w sklepie, znajdując się za granicą, to powinieneś szukać terminali zbliżeniowych z logiem Mastercard. Dzięki nim dokonasz płatności i będziesz cieszył się wyjątkowymi pamiątkami z wakacji.

Czy BLIK działa zagranicą?

Z płatności korzystać możesz na całym świecie, spędzając egzotyczne wakacje w Tunezji, a nawet wspinając się na Mount Everest – jeśli tylko złapiesz zasięg. Ale to tylko pod warunkiem, że zamawiasz coś z polskich sklepów internetowych.

Jak wygląda wypłata z bankomatu?

Płatność BLIK-iem przez telefon - 6-cyfrowy Kod BLIK i monetyBLIK-iem wypłacać gotówkę możesz w większości bankomatów na terenie Polski. Wystarczy, że podejdziesz do wybranego urządzenia i:

  1. Wybierzesz “wypłatę BLIK”. Powinna znajdować się ona na wyświetlaczu, a dokładnie w prawym, dolnym rogu. Kliknij tę możliwość, a bankomat pokieruje Cię dalej.
  2. W kolejnych etapach, Twoim oczom ukaże się prośba o wpisanie wygenerowanego kodu BLIK. To dobry moment, aby uruchomić aplikację swojego banku.
  3. Kliknij ikonę BLIK w appce mobilnej i wygeneruj sześciocyfrowy kod. Pamiętaj, aby nie podawać go nikomu. Wpisz kod w specjalne okienko – powinieneś zrobić to w ciągu dwóch minut; inaczej cyfry będą nieważne, a Twój bank poprosi o powtórne wygenerowanie kodu.
  4. Po wpisaniu wszystkich cyfr i akceptacji czeka Cię kolejny etap – potwierdzenia transakcji w aplikacji. Twój bank będzie chciał upewnić się, że to Ty wypłacasz pieniądze i robisz to świadomie. Po potwierdzeniu zostaje Ci tylko, oczekiwanie na wybraną kwotę.

Czy wiesz, że pieniądze może wypłacić również członek Twojej rodziny lub bliska Ci osoba? Nie musisz fizyczne znajdować się przy bankomacie, aby tego dokonać. Wystarczy, że podasz sześciocyfrowy kod BLIK osobie, która znajduje się przy urządzeniu, a Ty zatwierdzisz transakcje w swojej aplikacji bankowości mobilnej.

Uwaga! Tutaj musimy Cię przestrzec – nie należy podawać kodu BLIK nikomu nawet i rodzinie – bez rozmowy głosowej z zainteresowaną osobą. Popularne oszustwo na BLIK-a (o którym piszemy w dalszej części artykułu) polega właśnie na tym, że poprzez konto na Facebooku bliskiej nam osoby ktoś podszywający się wyłudza kod BLIK pod przykrywką pożyczenia pieniędzy.

Przelewy na telefon za pomocą Blik-a

Chciałbyś rozliczyć się z przyjacielem za wspólny wieczór przy pizzy? Sprawna transakcja to podstawa, a dobrze wiemy jak długo potrafi iść przelew z konta na konto (sprawdź sesje ELIXIR). Twój przyjaciel kwotę wspólnego wyjścia dostanie dopiero następnego dnia. Ty natomiast liczysz na szybkie rozliczenie, aby mieć to z głowy i być fair. Co zrobić w takiej sytuacji?

Z pomocą przychodzi BLIK i możliwość przelewu na numer telefonu. Teraz dopiero możesz śmiało powiedzieć, że BLIK ułatwia codzienność. Aby zrealizować szybką transakcję; Ty i Twój przyjaciel powinniście:

  • posiadać aktywną funkcję przelewu BLIK oraz
  • zarejestrowany numer telefonu w usłudze.

Jak przesłać komuś pieniądze poprzez BLIK-a?

W celu dokonania przelewu BLIK na telefon:

  1. Zaloguj się do swojej aplikacji bankowej i wejdź w sekcję z przelewami.
  2. Znajdź opcję wykonania przelewu na telefon i wpisz numer komórkowy lub sprawnie wybierz kontakt z listy numerów.
  3. Określ kwotę przelewu i nadaj tytuł transakcji.
  4. Kliknij i wyślij i gotowe.

Blikomania – loteria dla “blikowiczów”

BLIK to nie tylko możliwość realizacji bezpiecznych transakcji, ale również dobrej zabawy i wygrywania ciekawych nagród. Korzystając z polskiego systemu płatności, możesz wziąć udział w Blikomanii – loterii tworzonej przez firmę Polski Standard Płatności Sp. z o. o.

W każdej edycji czekają na Ciebie inne, cenne nagrody. Aby wziąć udział – wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie www.blikomania.pl, a następnie zrealizujesz transakcję weryfikacyjną. Nowa edycja najprawdopodobniej już jesienią 2022 roku.

wonga.pl 750x200px - jedna rata spłacona za Ciebie - Piotr Fronczewski

Czy BLIK jest bezpieczny?

Polski Standard Płatności Sp. z o. o zadbał o to, aby BLIK był bezpieczny dla Ciebie oraz Twoich pieniędzy. W czasach ciężkiej pracy i wysokiej inflacji każda złotówka jest na miarę złota. Powinieneś wiedzieć, że system płatności, który znajduje się w swojej bankowości elektronicznej, spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa.

W ciągu 5 lat, za pomocą kodu BLIK zostało zrealizowanych 353 mln transakcji. W 2020 transakcji było już 424 mln. Czy tak brzmi niebezpieczeństwo? Mówi się, że transakcje realizowane kodem są bezpieczniejsze niż używanie karty debetowej czy kredytowej. Dlaczego? Oszuści czekają na przejęcie Twojej gotówki. Coraz częściej spotyka się złodziejskie praktyki, takie jak:

  • specjalne nakładki na klawiaturę oraz
  • specjalne wkładki umożliwiające odczyt paska magnetycznego,
  • podejrzenie kodu PIN i po prostu kradzież karty

Zgaduję, że choć raz w życiu zdarzyło Ci się wpisać zły kod PIN. Jeśli zrobiłeś to trzy razy, to Twoja karta została zatrzymana, a Ty do czasu wyjaśnienia, zostałeś odcięty od pieniędzy. Nie jest to przyjemna sytuacja. Dzięki wypłatom za pomocą kodu BLIK nie musisz martwić się o kod PIN. Aplikacja go nie wymaga. Ciesz się swoimi pieniędzmi, bezpieczeństwem oraz komfortem przy realizacji transakcji.

Sprawdź: Revolut – opinie o karcie, koncie, wymianie walut – logowanie i opłaty

Oszustwo na Blika – jak się nie dać nabrać?

Zadziwiające są coraz to nowsze pomysły na kradzież pieniędzy. Z wieloma pewnie jeszcze nie miałeś do czynienia, i dobrze,  ponieważ nie ma nic gorszego niż strata ciężko zarobionych pieniędzy. Niestety nieuczciwi ludzie znaleźli też sposób na przejęcie Twoich finansów dzięki metodzie BLIK. W jaki sposób?

Najczęściej z potencjalną osobą kontaktuje się oszust, podszywający się za najbliższe osoby – rodzinę, przyjaciół, współpracowników. Prosi on o pilną pożyczkę za pomocą kodu BLIK. Najczęściej mówi, że sytuacja jest bardzo pilna i tylko w taki sposób, można mu pomóc.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na podanie kodu BLIK osobie z Twojego najbliższego otoczenia, spróbuj skontaktować się z nią w inny sposób, lub po prostu wybierz się do niej w odwiedziny. Pamiętaj, że cofnięcie płatności metodą BLIK nie będzie już możliwe, a więc Twoje pieniądze po prostu przepadną.