10-uncjowe sztabki srebra inwestycyjnego - ameryka północna

Srebro inwestycyjne – czy warto inwestować w srebrne sztabki lub monety w 2022 roku?

Choć srebro nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak złoto, a jego cena jest dużo niższa od platyny czy palladu, to jednak wciąż cieszy się ono dużą popularnością wśród inwestorów. Dzieje się tak nie tylko za sprawą relatywnie niskiej ceny srebra, ale też doskonałej zdolności przewodzenia prądu, dzięki czemu jest ono niezbędne do produkcji urządzeń elektronicznych oraz ogniw fotowoltaicznych. Jak wygląda rynek srebra w 2022 roku? Czy warto zainwestować w ten metal szlachetny, a jeśli tak, to w jakiej formie go kupić i gdzie później go odsprzedać? Przygotowaliśmy rozbudowany poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o inwestowaniu w srebro!

Skąd bierze się wartość srebra?

We wczesnych latach 80′ cena srebra osiągnęła historyczne minimum, by później zacząć gwałtownie rosnąć. Proces ten trwa do dzisiaj, a za wzrost ceny srebra odpowiada rosnący popyt oraz relatywnie niewielkie wydobycie. Srebro jest obecnie wykorzystywane nie tylko do wybijania monet i tworzenia biżuterii, ale też w wielu gałęziach przemysłu.

kryształki srebra z kopalni na ziemiUżywa się go w wysokiej jakości lustrach i fotografii, choć znacznie ważniejsza jest rola srebra przy produkcji urządzeń elektrycznych. To właśnie przemysł elektroniczny, a także produkcja ogniw fotowoltaicznych sprawiają, że zapotrzebowanie na srebro znacznie przewyższa jego coroczne wydobycie, co przekłada się na wzrost ceny kruszcu.

Oczywiście trudno prognozować, czy taka sytuacja utrzyma się w najbliższych latach, ale nic nie zapowiada zmiany tego trendu, szczególnie że przemysł z roku na rok wytwarza coraz więcej elektroniki.

Sprawdź: Inflacja Polska 2022 – co to jest? Jak się ją liczy? Przyczyny i skutki

Co warto wiedzieć o rynku srebra w 2022 roku?

Jak już wspomnieliśmy, srebro jest chętnie skupowane przez firmy związane z sektorem przemysłowym, które wykorzystują je przy produkcji elektroniki i ogniw fotowoltaicznych. Warto jednak pamiętać, że duży udział w rynku ma też srebro inwestycyjne, a także kruszec kupowany przez jubilerów. Handel odbywa się zarówno za pomocą instrumentów pochodnych opartych na srebrze notowanych na światowych giełdach, np.:

  • kontrakty terminowe na srebro,
  • certyfikaty własności srebra przechowywanego w skarbcu,
  • ale też w formie fizycznej.

Firmy handlujące metalami szlachetnymi chętnie skupują zarówno srebro inwestycyjne, jak i tzw. złom jubilerski, czyli biżuterię wykonaną ze srebra. Ważną częścią rynku są też srebrne monety o wartości numizmatycznej – ich cena zależy nie od zawartości kruszcu, a od wspomnianej wartości numizmatycznej, czyli od rodzaju i rzadkości monety, stanu zachowania oraz zainteresowania kolekcjonerów.

Sprawdź: Inwestycje alternatywne – metale szlachetne, sztuka, drogie alkohole – jak przechowywać?

Gdzie kupić srebro na inwestycję?

Srebro inwestycyjne najlepiej kupić od zaufanej firmy sprzedającej sztabki lub monety bulionowe. Szczególną popularnością cieszą się te ostatnie – ich niewielka waga pozwala na zakup srebra pod inwestycję już za kilkaset złotych, a monety bulionowe można później łatwo odsprzedać.

Sztabki srebra cieszą się nieco mniejszą popularnością. Nie są one może aż tak drogie jak sztabki złota, ale wciąż stanowią spory wydatek. Są też bardziej wymagające w przechowywaniu, a na rynku wciąż krąży sporo fałszywek, czyli sztabek zawierających w środku stalowy lub ołowiany pręt mający na celu zafałszowanie wagi. Oczywiście oszustwo tego rodzaju można wykryć, ale jest to czasochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi.

Dlatego kupując srebro inwestycyjne w Internecie lub od osób prywatnych należy mieć się na baczności i zachować zdrowy sceptycyzm. Najbezpieczniejszym rodzajem srebra inwestycyjnego są monety bulionowe, najlepiej wybite przez sprawdzone mennice państwowe.

Sprawdź: Jak i czy można cofnąć przelew? Anulowanie przelewu w mBanku, Santanderze, BNP Paribas

Inwestowanie w srebrne monety i biżuterię

Wartość współczesnych monet bulionowych bierze się jedynie z zawartości kruszcu. W przypadku nieco starszych srebrnych monet w grę wchodzi wartość numizmatyczna, która zależy nie tylko od stanu monety, ale też aktualnej sytuacji na rynku. Jeśli nie interesujesz się numizmatyką, unikaj inwestowania w stare monety, bo przez brak wiedzy możesz łatwo stracić. Wybierz srebro inwestycyjne, którego wartość zależy od zawartości kruszcu.

Podobna sytuacja zachodzi w przypadku srebrnej biżuterii. Jej wartość zależy nie od zawartości kruszcu, a od misterności wykonania ozdoby oraz od zainteresowania klientów. Srebrną biżuterię trudno wycenić bez specjalistycznej wiedzy jubilerskiej. Zazwyczaj jednak jest ona skupowana w cenie jubilerskiego złomu, a więc dużo niższej niż w przypadku srebra inwestycyjnego.

10-uncjowe sztabki srebra inwestycyjnego - ameryka północnaOd powyższej zasady jest jednak pewien wyjątek – srebrne monety z okresu PRL, np. 200 zł XXX lat PRL. Monety te wybito w milionach egzemplarzy, przez co mają one zerową wartość numizmatyczną, o ile nie są w stanie menniczym. Z racji na relatywnie niewielką zawartość srebra, inwestorzy używają ich jako tanich monet bulionowych. Stan takiej monety nie ma większego znaczenia – liczy się zawartość srebra. Jeśli posiadasz takie monety, upewnij się, że faktycznie nie mają one wartości numizmatycznej uzyskując ich wycenę u profesjonalistów.

Sprawdź: Obligacje państwowe, komunalne, korporacyjne – jak zacząć inwestować w rynek długu?

Gdzie sprzedać srebro inwestycyjne?

Na polskim rynku działa kilkanaście firm zajmujących się skupem metali szlachetnych, w tym srebra inwestycyjnego w formie sztabek, monet bulionowych, a nawet srebrnych monet obiegowych i kolekcjonerskich. Zazwyczaj to właśnie tam można uzyskać najlepszą cenę, choć zdarzają się wyjątki od tej zasady.

Alternatywnie srebro można sprzedać w kantorze lub lombardzie. Te ostatnie są właściwym miejscem do sprzedaży srebrnej biżuterii i innych przedmiotów z zawartością kruszcu. Sprzedaż srebra nie powinna sprawić większych problemów, choć przed dokonaniem transakcji należy upewnić się, że sprzedawca zaproponował uczciwą cenę!