mieszkanie umeblowane z minimalnym wkładem własnym

7 rzeczy, które trzeba zrobić przed wzięciem kredytu hipotecznego – checklista

Przeciętny Polak praktycznie nie jest w stanie kupić swojego mieszkania czy wybudować domu, jeśli nie sięgnie po kredyt hipoteczny. Niestety, ceny nieruchomości są niewspółmierne do naszych zarobków. To jedno z tych zobowiązań finansowych, o których nie da mówić się źle, ponieważ umożliwiają mechanizm dźwigni finansowej. Pieniądze wydajemy na inwestycję, która potencjalnie nie tylko zapewnia nam zysk, ale przede wszystkim oszczędność środków, które musielibyśmy wydać na wynajem miejsca do mieszkania. Tyle tylko, że aby kredyt hipoteczny nie stał się przysłowiową kulą u nogi, musimy się przygotować do jego zaciągnięcia.

Uzbieranie wkładu własnego przed wnioskiem o kredyt hipoteczny

Wkład własny to zabezpieczenie, które powinno wynosić przynajmniej dwadzieścia procent całości wartości nieruchomości. Oczywiście, pod pewnymi warunkami można zaciągnąć kredyt przy mniejszej kwocie wkładu własnego (wykupienie dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu własnego). Ostatnie propozycje rządu być może w ogóle zwolnią nas z tego obowiązku.

Tylko, że uzbieranie wkładu własnego daje nam pewność, że będziemy umieli i mogli spłacić kredyt. Jeśli dziś żyjemy od pierwszego do pierwszego i nie potrafimy odłożyć nawet złotówki, skąd pewność, że potrafimy wygospodarować pieniądze na zapłacenie raty?

Zabezpieczenie oszczędności w funduszu awaryjnym

Dom drewniany finansowany kredytem hipotecznymPopsuta pralka, wycieczka szkolna dziecka, czy zaproszenie na wesele chrześnicy potrafią spowodować niezłą dziurę w domowym budżecie. Istnieje poważna obawa, że w takiej sytuacji, po prostu zabraknie ci na zapłacenie raty. To powód, dla którego zawsze musisz mieć do dyspozycji określoną kwotę, którą wydasz w razie niespodziewanej sytuacji.

Stworzenie poduszki finansowej

To najważniejszy cel finansowy, do którego powinien dążyć każdy dorosły człowiek. Pieniądze w kwocie, która wystarcza na pokrycie przynajmniej trzymiesięcznych kosztów życia ulokowane na łatwo dostępnym koncie oszczędnościowym. Jeszcze lepiej, aby była to sześciokrotność. Dzięki takiej finansowej poduszce bezpieczeństwa zyskujesz czas, który będzie ci potrzebny, jeśli niespodziewanie stracisz pracę lub zdarzy ci się dłuższa choroba.

Sprawdź: 7 zmian na rynku nieruchomości, które przyniósł lub przyniesie jeszcze rok 2022

Wstrzemięźliwość zakupowa

Bezdyskusyjnie mamy skłonność do przesady, a megalomania to nasza cecha narodowa. Czasami sprzyjający zbieg okoliczności sprawia, że nasza zdolność kredytowa znacząco rośnie. Bez namysłu kupujemy wówczas duże domy czy apartamenty w centrach miast. Tyle, że życie bywa przewrotne i po latach tłustych, przychodzą te chude, a wtedy spłacanie ogromnego kredytu za dom, w którym nawet nie jesteś w stanie posprzątać wszystkich pomieszczeń, może być bardzo bolesne.

Sprawdź: Kredyty i pożyczki na panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Unikanie dodatkowego zadłużania się

Musisz pamiętać, że masz już jedno zobowiązanie finansowe i to bardzo duże. Naucz się żyć z tych pieniędzy, które naprawdę zarabiasz, zrezygnuj z karty kredytowej i oducz się kupowania na raty. Wiele zobowiązań to wiele rat do spłacenia, a to może być początkiem wielkich kłopotów finansowych, łącznie ze spiralą zadłużenia.

Ustalenie swojej zdolności kredytowej

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę przedwstępną na zakup nieruchomości i zaprosisz swoich przyjaciół na parapetówkę, ustal, jaka jest twoja zdolność kredytowa i możliwości. To podstawa, abyś mógł rozważać wzięcie kredytu. Pamiętaj, że wysokie dochody to nie wszystko, ważny jest także rodzaj umowy o pracę czy czas, na jaki została zawarta.

Sprawdź: Podatek katastralny w Polsce – czym jest? Ile by wyniósł i czy wejdzie?

Ustabilizowanie sytuacji w pracy

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele, wiele lat. Musisz pamiętać, że nie zawsze będzie ci łatwo spłacać raty, jeśli nie zadbasz o stały wzrost swoich dochodów. Dlatego bardzo istotne jest budowanie stabilnej sytuacji zawodowej, stałe podnoszenie kwalifikacji i dbanie o dobre relacje. Ważne, abyś nie zasłużył na zwolnienie, gdy trzeba i na to zasługujesz poprosił szefa o podwyżkę. To wszystko po to, aby twoje wynagrodzenie systematycznie rosło, a rata stawała się coraz lżejsza do udźwignięcia.

Ponadto, jeżeli wciąż nie posiadasz umowy o pracę na czas nieokreślony, koniecznie ją najpierw zdobądź. To forma zatrudnienia, którą banki uznają za najbardziej pewną i ostatnio tylko ludziom w ten sposób zatrudnionym przyznają kredyty (nie licząc samozatrudnionych z min. rocznym stażem prowadzenia firmy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *