frank szwajcarski - złotówki - baknoty o nominałach 10

Zalety oszczędzania w konkretnych walutach obcych – dolar, frank, euro

Coraz częściej obok konta w złotówkach, posiadamy także konta walutowe lub w fintechach, które ułatwiają zarządzanie walutami obcymi. To dobre rozwiązania, szczególnie w świecie ludzi, którzy mają rozsądne podejście do sytuacji finansowej, bo waluty obce przydają się nam w wielu sytuacjach. Przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej i spróbujmy podsumować argumenty za oszczędzaniem również w obcych walutach.

Oszczędzanie w obcych walutach – konieczność czy fanaberia?

Oczywiste jest, że konto walutowe takie jest niezbędne, jeśli zarabiasz w obcej walucie. Podobnie, jeśli masz rodzinę w innej strefie walutowej. Ale waluty warto mieć także wtedy, jeśli często podróżujesz, wyjeżdżasz na wakacje czy ferie, robisz zakupy w zagranicznych sklepach, czy wreszcie masz kredyt w obcej walucie. Ale to nie jedyne powody, dla których warto gromadzić fundusze w dolarach, euro, franku szwajcarskim czy w funtach brytyjskich.

Słabość złotówki widoczna z tygodnia na tydzień

Inflacja szleje, a złotówka słabnie z dnia na dzień. Niskie stopy procentowe sprawiają, że nasza waluta powoli wytraca to, co najważniejsze, ma po prostu coraz mniejszą moc nabywczą. Raczej nie ma co liczyć na to, że nasze władze monetarne ze słynnym prezesem na czele wyrobią się z podniesieniem stóp, tak by zapobiec galopującej inflacji.

Jak do tej pory partia rządząca raczej nie popisuje się zaradnością i operatywnością ekonomiczną. Nie dość na tym, złotówki stosunkowo łatwo można wydrukować, a jeśli stało się tak raz, w ramach zwalczania kryzysu po pandemii, trzeba liczyć się tym, że może się to powtórzyć. Trzeba brać pod uwagę, że oszczędności na koncie złotówkowym będą traciły na wartości i topniały.

Dolar – waluta rezerwowa świata – godna uwagi

W ostatnich dwóch dekadach trzymanie oszczędności w dolarach nie było najlepszą decyzją. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że przy starannym obserwowaniu tego, co dzieje się na rynku walutowym i odpowiednim reagowaniu, straty można było zminimalizować. Niezależnie jednak od wszystkiego, dolar to najbardziej uniwersalna waluta świata i gdziekolwiek na tym świecie byśmy się nie znaleźli, bez trudu zapłacimy za wszystko w dolarach.

Frank szwajcarski – dlaczego kupić tę walutę?

frank szwajcarski - złotówki - baknoty o nominałach 10Władze Szwajcarii to rozsądni ludzie, a co więcej i społeczeństwo składa się z ludzi mądrych. Nikt nie wpada tam na idiotyczne, koniunkturalne i polityczne pomysły wypłacania kolejnych świadczeń socjalnych, dla tych, którym pracować się nie chce. Szwajcaria od zawsze słynęła ze stabilności i troski o pieniądz, zarówno swój, jak i cudzy. To powód, dla którego warto ufać frankom szwajcarskich.

Jednym z powodów stabilności tego państwa jest oczywiście pewne prawo, które nie jest zmieniane z miesiąca na miesiąc. Wszelkie ważne sprawy są poddawane pod referendum, które jest wiążące dla władzy, a każda ustawa powstaje średnio 2 lata.

Sprawdź: Unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich – jakie są skutki “odfrankowienia” kredytu?

Euro – użyteczna waluta 

Niewiele jest miejsc w Europie, w których nie zapłacimy w tej walucie, a co więcej kraje, w których jest ona powszechna, wcale niekoniecznie są w Unii i strefie euro. Owszem, w tym przypadku także dodruk był spory, ale jednak czuwały nad tym spore grupy ludzi z krajów zarządzanych nieco lepiej niż Polska.

Sprawdź: Forex trading – czym jest rynek handlu walutami online?

Kryptowaluty

Jest z nimi trochę tak, jak ze złotem pod tym względem, że żaden bank centralny ich nie kontroluje. Tyle tylko, że kryptowalutami nie bardzo można zapłacić za zwykły chleb, nie wypłacają dywidendy i w przypadku „zamieszania” gospodarczego czy społecznego szybko tracą na wartości. Z drugiej strony, być może faktycznie to tylko kwestia czasu, aż kryptowaluty wyprą wszystkie inne waluty na świecie.

Sprawdź: Złoto – jak i czy warto w nie inwestować? Sztabki czy monety bulionowe? Złoto fizyczne czy papierowe

Warto czy nie warto posiadać obce waluty?

Odpowiedź jest prosta, część oszczędności na pewno trzeba ulokować w walutach innych niż złotówka, a rozpocząć trzeba jak najszybciej, pomimo tego, że w tej chwili to niezbyt korzystny zakup. Kluczem do sukcesu może być dywersyfikacja: zarówno walut, które mamy w portfelu, jak i ta, związana z rozłożeniem zakupów w czasie. To zdecydowanie zminimalizuje ryzyko przepłacenia.

Sprawdź: Ranking e-kantorów online 2022 – wymiana walut online – czy warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *