Auto pod zastaw - pieniądze wręczane przez pożyczkodawcę klientowi

Pożyczki i kredyty pod zastaw auta online z możliwością użytkowania – na czym polegają? Sierpień 2023

Życie potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze pozytywnie. Z powodu różnych życiowych sytuacji może dojść do problemów finansowych. Niestety nie zawsze można wziąć kredyt bankowy. Czasami jedynym możliwym rozwiązaniem problemów jest pożyczka lub kredyt pod zastaw auta. Oczywiście jej kwota zależy w dużej mierze od wartości samochodu. Zazwyczaj udziela się jej na 60-80% wartości auta. Zachęcamy do dokładnego czytania podpisywanych umów. Z poniższego tekstu dowiesz się czym jest pożyczka pod zastaw auta, jakie warunki trzeba spełnić, ile można otrzymać? Które banki udzielają kredytu posiadaczom samochodów?

Pożyczka pod zastaw samochodu Sierpień 2023 – jak to działa i ile można dostać?

Przykładem pożyczki pod zastaw auta jest oferta firmy Profimo czy Autokapital. Druga z nich jest przedsiębiorstwem z sektora finansowego. Udziela kredytów pod zastaw samochodu w kwotach do 100 tys. zł. Należy przy tym jednak pamiętać, że wysokość zależy od wartości pojazdu, jaki się posiada. Może stanowić 60-80% wartości auta.

Firmy udzielają długoterminowych pożyczek nawet na wysokie kwoty. Jednocześnie istnieje możliwość korzystania z auta, które stanowi zastaw. Najbardziej korzystny jest zastaw na nowym aucie, bowiem nie straciło ono jeszcze swojej wartości rynkowej.

Pożyczka pod zastaw samochodu w Profimo

Logo ProfimoPożyczkę pod zastaw samochodu w Profimo można otrzymać na okres od 24 do 48 miesięcy. Starać się można o kwotę między 3000 a 25000 zł. RRSO dla maksymalnej kwoty na 4 lata wynosi 44,4%. Pieniędzy nie otrzymają osoby, które figurują w BIK-u lub które otrzymały decyzję negatywną do Prometeusz Finanse później niż 90 dni przed dniem złożenia nowego wniosku.

Poza posiadaniem auta, koniecznym wymogiem jest posiadanie:

 • stałego i udokumentowanego dochodu,
 • konta w polskim banku,
 • adresu e-mail,
 • własnego numeru telefonu.

Pożyczka pod zastaw samochodu w Autokapital

Pożyczkę w Autokapital można wziąć na okres od 12 do 48 miesięcy, przy czym maksymalny okres spłaty w przypadku osób prywatnych wynosi 12 miesięcy, a w przypadku przedsiębiorców 48 miesięcy.

Wysokość rat zależy od kwoty kredytu i tutaj należy wiedzieć, że w okresie trwania umowy spłaca się jedynie 25% kapitału pożyczki, a pozostały do spłaty kapitał można spłacić jednorazowo, a więc w racie balonowej bądź też można to refinansować kolejną pożyczką na podstawie promesy, którą uzyskuje się podczas podpisywania pierwszej umowy. Dotyczy to osób fizycznych.

kredyt pod zastaw samochodu - umowa, pieniądze w gotówceNatomiast w przypadku przedsiębiorców mających działalność gospodarczą, spłata następuje w równych ratach miesięcznych, na każdą składają się:

 • odsetki,
 • prowizja za obsługę,
 • prowizja przygotowawcza, a także
 • część kapitału.

Po 12 miesiącach przedsiębiorca może spłacić pozostałą część pożyczki w dowolnym momencie.

Kto może otrzymać pieniądze?

Firma Autokapital udziela pożyczek zarówno osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, a także firmom oraz konsumentom indywidualnym, przy czym ważny jest wiek. Aby otrzymać pożyczkę trzeba mieć nie mniej niż 25 lat i nie więcej niż 70.

Wymagania wobec pojazdu

Oczywiście, aby pojazd mógł być zabezpieczeniem musi spełniać określone warunki. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych do 3,5 tony, przy czym auto nie może być starsze niż 10 lat, co dotyczy samochodów osobowych, a w przypadku samochodów dostawczych w momencie udzielania pożyczki – maksymalny wiek auta to 6 lat.

Dodatkowo samochód nie może stanowić formy zabezpieczenia innego kredytu, o czym muszą pamiętać osoby zadłużone, a przy tym nie może wchodzić w skład ruchomości, która będzie przedmiotem egzekucji komorniczej.

Właścicielem samochodu może być tylko i wyłącznie jedna osoba, a przy tym należy mieć wykupioną polisę OC.

Określanie wartości auta

Informacje o samochodzie, takie jak:

 • numer VIN,
 • rocznik czy
 • karta pojazdu

są potrzebne do określenia wstępnej wartości samochodu. Następnie rzeczoznawca dokonuje oględzin pojazdu i na tej podstawie określi realną wartość, biorąc pod uwagę nie tylko rocznik, ale także stan techniczny.

pozyczkaplus.pl 750x200px konkurs luz plus

Wniosek o pożyczkę pod zastaw auta – wymagane dokumenty

Aby otrzymać pożyczkę trzeba spełnić określone warunki. Zdolność kredytowa sprawdzana jest w BIK, BIG, czy też KRD. Ale na decyzję o udzieleniu pożyczki wpływa nie tylko wynik przeprowadzonej kontroli wypłacalności, ale także aktualna sytuacja finansowa oraz wartość pojazdu. Nie potrzeba tutaj żadnych zaświadczeń o dochodach.

Wszystkie formalności można załatwić dosłownie w kilka minut online. Na samym początku klient otrzyma wstępną, proponowaną kwotę pożyczki, następnie konieczne jest jeszcze uzupełnienie pozostałych parametrów dotyczących samochodu oraz danych osobowych w formularzu.

Spotkanie z przedstawicielem pożyczkodawcy i konieczność zastawu rejestrowego

Po złożeniu formularza przedstawiciel firmy spotyka się z potencjalnym klientem. Wtedy też konieczne jest przekazanie dokumentów niezbędnych do zabezpieczenia pożyczki, a więc wpis do dowodu rejestracyjnego oraz karta pojazdu.

Trzeba też wiedzieć, że pożyczka może być wydana na dowolny cel, pod warunkiem, że zabezpieczeniem jest samochód. Może być wydana na zakup pojazdu na rynku wtórnym. Trzeba posiadać adnotację w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, a więc zastaw rejestrowy i te formalności mogą być załatwione w ciągu jednego dnia roboczego w wydziale komunikacji, po wcześniejszym otrzymaniu dokumentów pożyczki.

Plusy i minusy pożyczki pod zastaw auta z możliwością użytkowania

Pożyczka pod zastaw auta jest dobrym wyborem dla osób, które nie mogą otrzymać kredytu gotówkowego od banku, a szybko potrzebują pieniędzy. Kolejną zaletą jest fakt, że choć auto stanowi zabezpieczenie, to nadal można z niego korzystać.

Nastepną zaletą jest fakt, że większość formalności można załatwić przez Internet. Później konieczne jest jedynie spotkanie z przedstawicielem firmy. Oczywiście taka pożyczka nie jest pozbawiona wad, bo jednak obciążona jest wysokimi odsetkami. Dodatkowo nawet w przypadku małych opóźnień w spłacie można stracić swój samochód. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że maksymalna kwota, jaką można otrzymać zależy od wartości pojazdu, jednak nigdy nie będzie stanowiła 100%, a jedynie 60-80%.

Na co uważać czytając i podpisując umowę?

Przed podpisaniem umowy należy ją bardzo dokładnie przeczytać i zwrócić uwagę na to, czy nie ma w niej kruczków prawnych. Konieczne jest sprawdzenie czy nie występują dodatkowe koszty, o których klient mógł wcześniej nie wiedzieć.

Warto też sprawdzić, czy w przypadku jednodniowego opóźnienia nie nastąpi automatyczne przejęcie pojazdu. Jeżeli jakaś część umowy nie jest jasna, absolutnie nie należy podpisywać umowy i należy skonsultować się z doradcą finansowym. Bardzo często z chwilą podpisania umowy pożyczkodawca staje się właścicielem pojazdu w 51%.

Sprawdź: Zalety oszczędzania w konkretnych walutach obcych – dolar, frank, euro

Kredyt bankowy pod zastaw samochodu – jakie są dostępne opcje?

Również banki oferują pożyczki i kredyty pod zastaw samochodu. W tym przypadku zazwyczaj warunki są korzystniejsze, a kredyt nie jest obciążony tak wysokim ryzykiem. Jednak nie każdy może otrzymać taką pożyczkę czy kredyt, gdyż banki wymagają czystej historii kredytowej, a więc nie można posiadać w rejestrach żadnych zaległości. Jednym słowem, pożyczka pod zastaw samochodu udzielana przez bank wymaga dobrej zdolności kredytowej.

Zabezpieczeniem jest oczywiście rzecz ruchoma i podobnie jak w przypadku pożyczek pozabankowych, konieczne jest przeniesienie własności pojazdu na pożyczkodawcę w przypadku problemów z regulacją należności. Kredyty udzielane przez banki wiążą się z wypełnianiem wielu formalności, także czas oczekiwania na decyzję może wynosić nawet kilka dni roboczych. Takich pożyczek udziela np. GetinBank.

Sprawdź: Leasing – co to jest? Finansowy a operacyjny – wady i zalety

Wycena samochodu przez bank

Szczegóły dotyczące kredytu czy pożyczki pod zastaw samochodu ustalane są indywidualnie, dlatego należy umówić się z przedstawicielem banku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w firmach parabankowych, które nie wymagają wysokiej zdolności kredytowej. Dodatkowo nie trzeba mieć czystej historii spłat, jednak warunkiem koniecznym jest wysoka wartość rynkowa samochodu, który ma stanowić zastaw.

Auto pod zastaw - pieniądze wręczane przez pożyczkodawcę klientowiSamochód, pod zastaw którego bank udziela finansowania nie może być częścią postępowania egzekucyjnego. Do umowy należy dołączyć dwa dokumenty, a dokładnie umowę przewłaszczenia oraz pełnomocnictwo, które upoważnia firmę pożyczkową do wpisania siebie jako współwłaściciela pojazdu.

W przypadku problemów finansowych dobrą opcją może się okazać wzięcie kredytu pod zastaw samochodu. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że kwota pożyczkowania będzie tu ograniczona i ściśle zależna od wartości samochodu. Zatem nawet posiadając wysoką zdolność kredytową, otrzyma się kwotę pożyczki równą jedynie 60-80% wartości samochodu.

Przeszkodą dla kredytu pod zastaw auta w banku może być także wiek samochodu i jego stan techniczny, gdyż samochód osobowy nie może mieć więcej niż 10 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób kupuje samochody używane około 6-8 letnie, taki warunek często jest trudny do spełnienia. Niemniej jednak posiadając stosunkowo nowy samochód, a jednocześnie będąc w trudnej sytuacji finansowej uniemożliwiającej standardowy kredyt, można się nad taką opcją zastanowić i w niektórych przypadkach może być korzystna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *