Zdolność kredytowa na podstawie BIK – scoring kredytowy i ocena punktowa

Szukając dla siebie pożyczki wertujemy różne oferty z rynku chwilówek, by znaleźć tę najlepszą i dopasowaną do naszych potrzeb. Im bardziej zgłębiamy temat rynku pozabankowego, tym bardziej dociera do nas to, jak czasem nasza zdolność kredytowa jest ograniczona. Zaczynają nas powoli otaczać niezrozumiałe hasła, jak np. chwilówka bez BIK lub też scoring kredytowy, brak wiarygodności kredytowej. Na wszelkie wątpliwości z nimi związane odpowiada poniższy artykuł.

Zdolność kredytowa badana na podstawie raportu z BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja powstała na podstawie ustawy Prawo bankowe z 29 sierpnia 1997 roku (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002357). Jest niczym innym jak biurem informacji gospodarczej. Gromadzi, integruje i udostępnia dane historii kredytowych osób, które stają się klientami banków, pozabankowych firm pożyczkowych oraz SKOK-ów. Grupa BIK została założona przez Związek Banków Polskich by udzielać informacji jak potencjalny klient spłaca kredyt czy w terminie czy spóźnia się z ratami. W rejestrze BIK figurują informacje z usług bankowych jak: karty kredytowe, kredyty ratalne oraz debet na rachunku, usług SKOK-u i firm pożyczkowych.

Do rejestru BIK trafiają wszyscy, którzy wnioskowali bądź korzystali z kredytu bądź innych usług w banku. Dzieje się to z automatu. Jednak gdy pożyczkę zaciągasz w firmie pożyczkowej to za każdym razem gdy Pożyczkodawca tego wymaga wyrażasz zgodę na wpis do rejestru. Do rejestru trafiają również poręczyciele.

Wpływ spłaty pożyczki na wiarygodność kredytową

Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje nie tylko kwotę pożyczki lecz także każdą jej spłatę, więc jeśli spłacamy pożyczkę i jeszcze czynimy to w terminie budujemy sobie dobrą historię kredytową. Dane o dokonywanych przez ciebie spłatach przekazywane są do BIK regularnie, aż do momentu całkowitej spłaty zaciągniętego zobowiązania – kredytu czy to pożyczki. Ponad 90% danych zgromadzonych w BIK to informacje tworzące dobre historie bez zadłużeń.

Swój profil kredytowy w BIK można zobaczyć tylko online. Nie są udzielane informacje telefoniczne oraz uzyskanie informacji bezpośrednio w siedzibie BIK. Usunąć bądź skorygować informacje o kliencie może jedynie podmiot, który przekazał ją do instytucji. Uczyni to na wniosek klienta i gdy informacja jest już nieaktualna. O usunięcie każdego zapisu trzeba wnioskować osobno.

Załóż konto i sprawdź swój BIK!

Historia kredytowa w BIK zostanie usunięta, gdy:

  • cofniemy zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym już kredycie, pod warunkiem barku opóźnień,
  • minie 5 lat od spłaty niełatwego zobowiązania finansowego,
  • gdy zauważysz nieprawdziwe lub nieaktualne dane.

Jednak warto budować dobrą historię kredytową, bo gdy w przyszłości będziemy jeszcze chcieli zaciągnąć kredyt w instytucjach finansowych będziemy znani jako rzetelni klienci, którym można zaufać bo spłacają swoje zobowiązania w terminie.

Scoring kredytowy według Biura Informacji Kredytowej

Sprawdzanie swojej zdolności kredytowej w BIK
Sprawdzanie swojej zdolności kredytowej nie musi być trudne i pomaga w tym scoring BIK.

Posiadanie profilu kredytowego w BIK to możliwość szybkiej oceny punktowej ryzyka kredytowego tzw. scoring kredytowy. Jest to ocena wiarygodności osoby ubiegającej się o kredyt bankowy. Ocena odbywa się na zasadzie porównania osoby ubiegającej się o kredyt z profilami osób, które miały kredyt. Jeśli profil kredytobiorcy podobny jest bardzo do profili osób spłacających w przeszłości swoje zobowiązania finansowe w terminie, tym wyższą ocenę punktową otrzyma dany wnioskujący. W ocenie scoringowej na liczbę wyliczanych punków składa się szereg informacji negatywnych i pozytywnych odnoszących się do historii jak i aktywności klienta, a mianowicie jakość i częstotliwość kredytów, aktywność kredytowa i wykorzystanie limitów kredytowych.

Sprawdź: Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem i złą historią kredytową – ranking

Alerty BIK – nowe pomocne narzędzie w walce z wyłudzeniami

W temacie finansów i kredytów trudno nie poruszyć kwestii związanej z wyłudzeniami. Ponieważ praktycznie każda instytucja kredytowa w Polsce współpracuje z BIK-iem, informacja o złożeniu wniosku o pożyczkę na nasze dane zostanie odnotowana. Biuro Informacji Kredytowej oferuje specjalną usługę nazwaną Alertami BIK, dzięki której uchronimy się przed oszustami. System działa o każdej porze 24/h dobę – 7 dni w tygodniu.

Usługa jest płatna – 24 złote za 12 miesięcy ochrony, lecz jest to niewielka suma w porównaniu z ilością korzyści, w tym także finansowych, którą możemy uzyskać dzięki niej. Przede wszystkim:

  • unikniemy stresu i nerwów, które mogłyby nas ogarnąć, gdybyśmy dowiedzieli się o tajemniczych kredytach, których nigdy nie wzięliśmy,
  • zaoszczędzimy pieniądze, które mogłyby stać się przedmiotem egzekucji w wyniku niespłacania wyłudzonej pożyczki,
  • utrzymamy pozytywny scoring BIK – alerty nie pozwolą, by nawet czasowo nasza ocena zdolności kredytowej byla zaniżona poprzez brak spłaty gotówki.

Uruchom alerty BIK już teraz – kliknij!

Ostatnia z korzyści jest bardzo ważna. Skrupulatnie budowany dobry scoring BIK jest nieodzowny przy braniu kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Informacja o niespłacanym zobowiązaniu raz, że mogłaby utrudnić lub stanąć na przeszkodzie w procesie wnioskowania o pieniądze na własne “m”.

Dwa, że jeżeli wyłudzenie nastąpiłoby w trakcie spłacania kredytu i dowiedziałby się o nim bank, narazilibyśmy się na zwiększenia raty kredytu hipotecznego. A to dlatego, że wiele banków, w tym popularny PKO BP ma w swojej umowie ramowej kredytu hipotecznego zapis, zgodnie z którym rata może ulec podwyższeniu w sytuacji nagłej utraty wiarygodności bądź zdolności kredytowej klienta. Poza utratą pracy lub innego źródła dochodu, mowa tutaj także o informacjach z Biura Informacji Kredytowej. Chcąc być precyzyjnym należy uściślić, że zwiększałoby się wtedy ubezpieczenie kredytu hipotecznego.