Zdolność kredytowa według BIK a pożyczki online

Szukając dla siebie pożyczki wertujemy różne oferty z rynku chwilówek, by znaleźć tę najlepszą i wyjątkową. Im bardziej zgłębiamy temat tym bardziej możemy być zagubieni. Zaczynają nas powoli otaczać niezrozumiałe hasła np. chwilówka bez BIK.

Czym jest zdolność kredytowa i BIK?

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, integruje i udostępnia dane historii kredytowych osób, które stają się klientami banków, pozabankowych firm pożyczkowych oraz SKOK-ów. Grupa BIK została założona przez Związek Banków Polskich by udzielać informacji jak potencjalny klient spłaca kredyt czy w terminie czy spóźnia się z ratami. W rejestrze BIK figurują informacje z usług bankowych jak: karty kredytowe, kredyty ratalne oraz debet na rachunku, usług SKOK-u i firm pożyczkowych.

Do rejestru BIK trafiają wszyscy, którzy wnioskowali bądź korzystali z kredytu bądź innych usług w banku. Dzieje się to z automatu. Jednak gdy pożyczkę zaciągasz w firmie pożyczkowej to za każdym razem gdy Pożyczkodawca tego wymaga wyrażasz zgodę na wpis do rejestru. Do rejestru trafiają również poręczyciele.

Wpływ spłaty pożyczki na wiarygodność kredytową

Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje nie tylko kwotę pożyczki lecz także każdą jej spłatę, więc jeśli spłacamy pożyczkę i jeszcze czynimy to w terminie budujemy sobie dobrą historię kredytową. Dane o dokonywanych przez ciebie spłatach przekazywane są do BIK regularnie, aż do momentu całkowitej spłaty zaciągniętego zobowiązania – kredytu czy to pożyczki. Ponad 90% danych zgromadzonych w BIK to informacje tworzące dobre historie bez zadłużeń.

Swój profil kredytowy w BIK można zobaczyć tylko online; nie udzielane są informacje telefoniczne oraz uzyskanie informacji bezpośrednio w siedzibie BIK. Usunąć bądź skorygować informacje o kliencie może jedynie instytucja, która przekazała ją do BIK. Uczyni to na wniosek klienta i gdy informacja jest już nieaktualna. O usunięcie każdego zapisu trzeba wnioskować osobno.

Sprawdź swój BIK!

Historia kredytowa w BIK zostanie usunięta, gdy:

  • cofniemy zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym już kredycie, pod warunkiem barku opóźnień,
  • minie 5 lat od spłaty niełatwego zobowiązania finansowego,
  • gdy zauważysz nieprawdziwe lub nieaktualne dane.

Jednak warto budować dobrą historię kredytową, bo gdy w przyszłości będziemy jeszcze chcieli zaciągnąć kredyt w instytucjach finansowych będziemy znani jako rzetelni klienci, którym można zaufać bo spłacają swoje zobowiązania w terminie.

Korzyści z posiadania konta w Biurze Informacji Kredytowej

Posiadanie profilu kredytowego w BIK to możliwość szybkiej oceny punktowej ryzyka kredytowego tzw. scoring kredytowy. Jest to ocena wiarygodności osoby ubiegającej się o kredyt bankowy. Ocena odbywa się na zasadzie porównania osoby ubiegającej się o kredyt z profilami osób, które miały kredyt. Jeśli profil Kredytobiorcy podobny jest bardzo do profili osób spłacających w przeszłości swoje zobowiązania finansowe w terminie tym wyższą ocenę punktową otrzyma obecny Kredytobiorca. W ocenie scoringowej na liczbę wyliczanych punków składa się szereg informacji negatywnych i pozytywnych odnoszących się do historii jak i aktywności klienta, a mianowicie jakość i częstotliwość kredytów, aktywność kredytowa i wykorzystanie limitów kredytowych.