inżynier przy inwerterze - montaż fotowoltaiki

Kredyty i pożyczki na panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Technologia powiązana z odnawialnymi źródłami energii prężnie rozwija się każdego dnia. Produkowane w dużych ilościach panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej wydajne. W końcu wykorzystanie krzemu monokrystalicznego i polikrystalicznego wbrew pozorom nie jest takie proste. Te właśnie surowce nie należą do tanich rzeczy. W dzisiejszych czasach każdy potencjalny klient może dostać atrakcyjną ofertę kredytową na zakup instalacji fotowoltaicznej. W końcu banki również muszą promować darmowy prąd ze słońca. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kredyty na panele fotowoltaiczne – rata w wysokości miesięcznych rachunków

inżynier przy inwerterze - montaż fotowoltaikiDuża rzesza potencjalnych klientów chciałaby otrzymać kredyt gotówkowy na panele słoneczne, którego miesięczna rata będzie się pokrywała z rachunkami za energię elektryczną. W końcu nikt nie jest w stanie uniknąć opłat za zużycie prądu. Wszyscy doskonale wiemy, że każda pożyczka czy kredyt wiąże się z odsetkami, a nawet z wykupieniem odpowiedniego ubezpieczenia np. od utraty pracy.

Czy możliwy jest kredyt 0% na fotowoltaikę?

Warto odnotować, że dzisiejszych czasach stopy procentowe są rekordowo niskie. Zresztą każdy kalkulator kredytowy pomoże obliczyć koszty związane ze spłatą. Bardzo często firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii oferują kredyty 0%. Niemniej jednak każdy, kto zna się na finansach, wie, że nikt nie jest cudotwórcą. Ktoś musi przecież pokryć tak zwane ukryte koszty.

W tym właśnie konkretnym przypadku jest to firma sprzedająca panele fotowoltaiczne. W związku z tym musi doliczyć do ceny odsetki. Niemniej jednak taki produkt prezentuje się bardzo dobrze.

Kiedy zwróci się instalacja na kredyt?

Zwrot każdej inwestycji uzależniony jest od kilku poszczególnych czynników. W tym konkretnym przypadku chodzi nie tylko o aktualne ceny prądu, ale również o koszty związane z kredytem. Wszyscy doskonale wiemy, że pożyczki wiążą się z odsetkami. Wysokość miesięcznej raty uzależniona jest od oprocentowania. Nie bez znaczenia są w tym przypadku stopy procentowe. Mimo rekordowo niskich poziomów nikt nie jest w stanie przewidzieć, tego, co stanie się w przyszłości (w krajach sąsiadujących z Polską są one już podnoszone).

Dokładnie mówiąc, panele słoneczne zamontowane od strony południowej powinny zwrócić się w ciągu siedmiu kolejnych lat. Trochę dłużej będzie w przypadku zakupu instalacji na kredyt. Na stronach internetowych firm fotowoltaicznych znaleźć można nie tylko kalkulator kredytowy, ale również program przywidujący zwrot paneli słonecznych.

Wydając średnią kwotę na 1 kWp (wyliczoną na podstawie badań internetowych), czyli około 5 tysięcy złotych, inwestycja powinna zwrócić się po 8-9 latach, biorąc pod uwagę aktualne oferty kredytowe. Trzeba tylko pamiętać, że wówczas panele słoneczne w tym przypadku muszą zostać zamontowane od strony południowej. Ich wydajność może wówczas wynosić nawet 120%. Okres zwrotu jest dosyć długi, ale nikt nie jest w stanie uniknąć opłat za zużycie prądu. Po upływie tego czasu inwestor zacznie w końcu zarabiać.

Sprawdź: Jak uchronić się przed inflacją? Rosnące ceny energii, paliw, żywności

Kredyty na fotowoltaikę udzielane przez Internet

Z pewnością, w dzisiejszym świecie bankowość elektroniczna bardzo znacząco wpłynęła na sprzedaż nie tylko paneli słonecznych. Obecnie każdy potencjalny klient zainteresowany instalacją może złożyć odpowiedni wniosek przez Internet. Takie rozwiązania są bardzo kuszące dla przyszłych prosumentów energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *