Biedni i bogaci – co ich różni? Podobieństwa i różnice

Oczywiście zarówno bogatych, jak i biednych różni zasobność portfela. Jak się okazuje obie te grupy różni znacznie więcej. Poza kapitałem dysponują oni różnym zasobem wiedzy, inną gamą zachowań i przyzwyczajeń. Dowiedz się z czego wynikają różnice i jak stać się osobą majętną, zaczynając od zmiany własnego podejścia do kwestii ekonomicznych.

Bogaci i biedni – różne sposoby zarabiania i mentalności

Jeżeli wiemy, że spóźnimy się z ratą – lepiej poinformować przedstawiciela pożyczkodawcy. Lepiej “się dogadać” niż narażać się na dodatkowe koszty.

Robert Kiyosaki to znany autor książek o tematyce finansowej. Opisuje on kwadrant przepływu pieniędzy, składający się z czterech pól. Wyróżnia on:

  • pracowników etatowych,
  • samozatrudnionych,
  • właścicieli firm i
  • inwestorów.

Każdy z tych typów, podchodzi inaczej do tematu pieniędzy, ponieważ zdobywa je w całkowicie inny sposób. Na inwestorach ciąży presja, ich decyzje bywają ryzykowne, ale także opłacalne. Osoby na etacie są zależne od czynników zewnętrznych i mają najmniejszy wpływ na własną przyszłość.

Osoby samozatrudnione i właściciele firm muszą dbać o interesy firmy, baczyć na zdanie klientów i ich potrzeby. Nie ulega wątpliwości, że osoba, która nie rozwija finansowej inteligencji, nigdy nie będzie niezależna finansowo. Poznajmy więc podstawowe różnice dzielące zamożnych i tych aspirujących do tego miana.

Sprawdź też: Upadłość konsumencka – ogłoszenie bez majątku – wniosek do sądu

Jak biedni i bogaci wydają pieniądze?

Mówi się, że biedni wydają pieniądze na rzeczy, a bogaci inwestują w aktywa i to prawda. Osoby z zacięciem do biznesu ciągle myślą o tym, jak pomnożyć swój kapitał. Wiedzą, że duże pieniądze i kupowanie akcji da im dochód pasywny. Bogaci ludzie często wszystko inwestują i nigdy nie żyją ponad stan.

Kalkulują wydatki, analizując wartość faktyczną i użyteczność produktów. Nie wybierają rzeczy, które mogą komuś imponować, ale takie, które będą im potrzebne i atrakcyjne dla nich. Wiedzą, że stanie się osobą majętną to proces i dlatego nie grają w gry losowe, w których szansa na wielką wygraną jest nikła. Hazard jest domeną ludzi biednych.

Bogaci nie biorą kredytów, ponieważ wtedy na ich finansach korzystają banki. Osoby mniej zamożne wydają pieniądze na drogie samochody, telewizory, które zabierają czas oraz ekskluzywne ciuchy i perfumy, których wartość jest zawyżona. Wbrew pozorom bogaci lepiej kontrolują wydatki i są mniej rozrzutny.

Sprawdź też: 3 czynniki wpływające na nawyki finansowe i stosunek do pieniędzy

Bogaci i biedni – różnice w zachowaniu

Dzień osoby zamożnej i mniej zamożnej zazwyczaj wygląda inaczej. Bardziej majętna grupa obywateli ma cele i jasno sprecyzowany plan działania. Codziennie oddaje się lekturze i ciągle pogłębia swoją wiedzę. W odróżnieniu od nich, biedni ludzie zajmują się rozrywkami wnoszącymi niewiele do ich życia, jak na przykład oglądanie telewizji. Przez to myślą mniej samodzielnie i krytycznie.

Ludzie bogaci częściej mają hobby i uprawiają sport, podczas gdy biedni są zazwyczaj zmęczeni po pracy i tłumaczą zaniedbania brakiem czasu. U ludzi biednych życie wymusza improwizacje, podczas gdy ci drudzy trzymają się planu.

Ludzie bogaci mierzą własne efekty i podnoszą poprzeczkę, a biedni nie mają sprecyzowanych oczekiwań i są bardziej podatni na sugestie. W większym stopniu inspirują się oni celebrytami, a bogaci studiują poczynania osób, które osiągnęły w czymś sukces i poszerzają swoje grono kontaktów. Cały czas patrzą na życie przez pryzmat przyszłych biznesów.

Sprawdź też: Pożyczki bez konta bankowego – z odbiorem na poczcie na czek GIRO

Być biednym czy bogatym? Podsumowanie

Tytułem zakończenia dodamy, że wszystkie obserwacje są podane w dużym uproszczeniu, bo ludzie nie zachowują się schematycznie. Warto jednak pomyśleć skąd bierze się u ludzi wielka przedsiębiorczość i jakie mają nastawienie zdobywając duże sumy pieniędzy. Gdyby to było proste, każdy mógłby tego dokonać. Niestety wymaga to wielu wyrzeczeń, umiejętności, kontaktów, wiedzy i odrobiny szczęścia.

Sprawdź: Sposoby na zarobek dla młodych osób bez doświadczenia zawodowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *