Transfery bankowe - ludzieobok wykresów - przelew elixir realizowany

Przelewy Elixir i Express Elixir oraz Sorbnet – czym są? Jak działają?

Przelewy, które codziennie licznie wykonujemy, przeważnie nie zwracają naszej szczególnej uwagi. Ogólnie jednak często nie wiemy, jak dokładnie i na jakiej zasadzie działają, a także jak konkretnie przebiegają. Składają się one jednak z wielu elementów, które warto znać, aby wiedzieć, co dzieje się z naszymi pieniędzmi po ich wysłaniu. W tym tekście wyjaśniamy jak działają podstawowe przelewy bankowe w Polsce, a także czym są przelewy Elixir, Express Elixir i Sorbnet.

Czym są przelewy bankowe?

Przelewy bankowe polegają na przekazaniu środków z naszego konta bankowego na konto odbiorcy np. znajomego, członka rodziny czy sklepu internetowego, w którym płacimy zakupy. Przelewy bankowe są używane bardzo często i są najpopularniejszym sposobem przekazywania pieniędzy bezgotówkowo. Są one też oferowane przez wszystkie banki na rynku i są podstawową usługą bankowości. Możemy wykonywać je samodzielnie, zlecać je osobiście w oddziale banku czy też telefonicznie. Domyślnie przelewy krajowe wykonywane są w walucie polskiej, a ogólnie istnieje kilka typów przelewów, z których możemy skorzystać.

Ciekawostka: Przelewy wysyłane w obrębie jednego banku między dwoma odbiorcami nie opuszczają fizycznie danej instytucji finansowej. Przelew rozliczany jest najczęściej od razu bez czekania i przekazywany jest na konto odbiorcy, który również uczestniczy w danym banku. Jeśli zatem chcemy uregulować płatność natychmiast, możemy udać się np. do danej placówki bankowej danego banku, w którym odbiorca posiada konto.

Czym jest przelew Elixir i jak działa system Elixir?

Transfery bankowe - ludzieobok wykresów - przelew elixir realizowanyEliksir jest podstawowym systemem odpowiedzialnym za realizowanie przelewów, a także standardowym przelewem bankowym. Ogólnie system Elixir jest pozabankowym – centralnym systemem rozliczeń, w którym wykonuje się zdecydowanie najwięcej przelewów. Działa on jako pośrednik między bankami, które transferują pieniądze.

System Eliksir działa w dni robocze w godzinach dziennych. Wykonanie przelewu polega na wyjściu pieniędzy z banku nadawcy i trafieniu ich do centralnego systemu eliksir, skąd przekazywane są do banku odbiorcy.

Każdy bank posiada dwie lub trzy sesje wychodzące i przychodzące o różnych godzinach tak, aby nie dublowały się, a system Elixir mógł działać efektywnie. Oznacza to iż korzystając z podstawowego sposobu przelewów, możemy wysłać oraz otrzymać przelewy praktycznie trzy razy dziennie. Wykonanie przelewu Eliksir trwa najczęściej od jednego do dwóch dni roboczych.

Jest on również tak stworzony, że przelewy wysłane do godz. 16:00 każdego dnia powinny zaksięgować się na koncie odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Przelew Elixir jest najwolniejszym i podstawowym typem przelewu, za który przeważnie nie pobiera się żadnych opłat. Są one darmowe, zwłaszcza gdy wykonujemy je internetowo lub przez aplikację mobilną. Zlecając je również w bankach, duża ich część wykonuje takie przelewy dla swoich klientów za darmo.

Sprawdź: Ranking e-kantorów online 2022 – wymiana walut online – czy warto?

Jak wysłać przelew Elixir? Przykład

Aby najlepiej zobrazować cały system działania przelewów bankowych, warto jest pokazać go na konkretnym przykładzie. Zakładając, że jest dzień roboczy i chcemy wysłać środki z naszego konta na konto naszego znajomego oraz wykonujemy taki przelew samodzielnie w bankowości internetowej, wysłanie przelewu powinniśmy rozpocząć od uzupełnienia wszystkich danych takich jak:

  • numer konta odbiorcy,
  • jego dane osobowe lub nazwę przedsiębiorstwa oraz fakultatywnie adres,
  • tytuł przelewu,
  • suma – najważniejsza część przelewu.

Następnie zlecamy realizację przelewu, co najczęściej potwierdzane jest poprzez przepisanie kodu SMS lub aplikację mobilną. W tym momencie środki są blokowane na naszym koncie i oczekują do godziny najbliższej sesji wychodzącej Elixir.

Sprawdź: Jak i czy można cofnąć przelew? Anulowanie przelewu w mBanku, Santanderze, BNP Paribas

wonga.pl 750x200px - jedna rata spłacona za Ciebie - Piotr Fronczewski

Przelew wysłany o godz. 13:00 – kiedy wyjdzie i dojdzie do adresata?

Środki, wysyłając o 13:00, zostaną fizycznie przekazane do międzybankowego centralnego systemu Elixir o 14.00, zakładając, że bank nadawcy posiada sesje wychodzące o 11:00, 14:00 i 16:00. Gdy środki trafiają do systemu Elixir będą oczekiwały tam na przesłanie je do banku odbiorcy. Nastąpi ono o godzinie sesji przychodzących banku adresata.

Jeśli zatem bank adresata, do którego wysyłamy pieniądze posiada sesje przychodzące o 8:00, 12:00 i 17:00 pieniądze zostaną wysłane podczas najbliższej sesji, czyli o 17:00. W tym momencie środki zostaną fizycznie przekazane do banku odbiorcy i zostaną zaksięgowane na koncie naszego znajomego.

Porada: Bardzo przydatną poradą na wypadek pomyłki lub wystąpienia ważnej okoliczności jest fakt, iż pieniądze fizycznie po wysłaniu przelewu opuszczają bank dopiero w godzinie najbliższej wychodzącej sesji Elixir. Oznacza to, iż jeśli pomylimy się lub będziemy chcieli powstrzymać przelew, możemy skontaktować się z bankiem i w większości przypadków anulować przelew do momentu, kiedy środki fizycznie i faktycznie nie opuszczą banku. W zależności od różnych godzin sesji wychodzących będziemy mieli na to nawet kilka godzin.

Sprawdź: Pożyczki bez konta bankowego – z odbiorem na poczcie na czek GIRO

Express Elixir – czym jest?

Przelewy Express Elixir to przelewy ekspresowe świadczone przez system Elixir. Są one realizowane w czasie rzeczywistym bez oczekiwania na sesje wychodzące i przychodzące w bankach nadawcy oraz odbiorcy. Najczęściej dochodzą one w ciągu kilku minut i kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Przelewy te są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych darmowych przelewów i mogą być wykorzystywane kiedy zależy nam na czasie. Ważnym elementem przelewu Express Elixir jest konieczność, aby oba banki uczestniczyły w tym systemie i oferowały taką możliwość.

Uwaga! Niektóre popularne w Polsce banki nie oferują usługi Express Elixir.

Sprawdź: Odrzucona transakcja – przyczyny braku autoryzacji i odmowy płatności

Przelewy wysokokwotowe Sorbnet

Trzecim rodzajem przelewów, z którego możemy skorzystać są przelewy Sorbnet. Jest to system przelewów prowadzony przez NBP, z którego możemy korzystać we wszystkich bankach. Przelewy typu Sorbnet wykorzystywane są przy przekazach wysokokwotowych. Przelewy Elixir mają ograniczenie w postaci wysokości wysyłanej sumy która wynosi maksymalnie 1 mln zł. Przelewy Sorbnet docierają do odbiorcy w ciągu ok. godziny i są obsługiwane niejako priorytetowo. Przelewy takie wykonywane są często również w opcji 24/7.

Otwierając nowe konto bankowe, zdecydowanie warto uzyskać wszystkie szczegółowe informacje o przelewach. Choć jest to z pozoru drugoplanowa informacja, w rzeczywistości ma spory wpływ na funkcjonalność konta, z którego będziemy korzystali. Warto zatem sprawdzić czy nowe konto bankowe:

  • oferuje różne rodzaje przelewów,
  • w jakiej są one cenie, a także
  • jakie są godziny sesji przychodzących i wychodzących, aby móc komfortowo wysyłać oraz odbierać przelewy.