franek szwajcarski - napis kalkulator złotówki umowa

Unieważnienie kredytu we frankach szwajcarskich – jakie są skutki “odfrankowienia” kredytu?

Unieważnienie umowy we frankach szwajcarskich to jedno z ciekawszych rozwiązań, które pozwala wyjść z trudnej sytuacji frankowiczom, którzy wzięli kiedyś kredyt we frankach na nieruchomości, a po zmianie sytuacji globalnej i wzroście wartości franka muszą nierzadko oddawać nawet dwukrotność zakładanej sumy. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o unieważnieniu umowy kredytowej we frankach szwajcarskich oraz podpowiadamy, jakie może nieść to ze sobą konsekwencje i na co warto uważać decydując się na taki krok.

Czym jest unieważnienie umowy kredytowej we frankach?

Unieważnienie umowy kredytowej na nieruchomości we frankach szwajcarskich jest mechanizmem prawno-bankowym. Jest to uznanie umowy za niebyłą ze wszystkimi tego skutkami i konsekwencjami. Unieważnienie umowy we frankach szwajcarskich oznacza zatem, iż umowy nigdy nie było, a obie strony muszą zwrócić sobie pieniądze, które wzajemnie sobie przekazały. Proces rozliczenia może być różny w zależności od wybranego sposobu przez sąd. To właśnie w sądzie uzyskuje się prawne unieważnienie umowy, które niesie za sobą jednak wiele następstw.

W zależności od sposobu rozliczenia, jaki wybierze sąd, przede wszystkim rozliczamy się z bankiem i nie kontynuujemy współpracy, gdyż umowa nigdy nie obowiązywała. Najpopularniejszym rozliczeniem jest wzajemne zsumowanie zobowiązań, gdzie odejmuje się sumę wpłaconych wszystkich pieniędzy kredytobiorców przez okres spłacania kredytu od sumy, którą fizycznie otrzymali w dniu podpisania umowy od banku.

Nadpłata kapitału kredytu a konieczność zwrotu pieniędzy przez bank

Jeśli klienci wpłacili do banku więcej pieniędzy, aniżeli otrzymali, bank musi zwrócić im różnicę. Jeśli z kolei kredytobiorcy wpłacili poprzez raty mniejszą ilość pieniędzy do banku, aniżeli pożyczył im bank, to właśnie oni muszą uregulować różnicę. Co ważne, po ogłoszeniu unieważnienia umowy kredytowej rozliczenie odbywa się bez uwzględnienia oprocentowania czy odsetek od kredytu i bazuje jedynie na konkretnych fizycznych sumach, które bank przekazał klientowi a klient bankowi.

Zakończenie kredytu frankowego

Pierwszym skutkiem, jaki niesie unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich, jest zakończenie kredytu. Jeśli zostanie on prawomocnie uznany przez sąd za niebyły, należy jedynie rozliczyć się z bankiem, a kredyt nie będzie już nigdy rodził żadnych konsekwencji. Oznacza to, że dzięki decyzji sądu możemy uwolnić się od kredytu frankowego.

frank szwajcarski - złotówki - baknoty o nominałach 10Jest to dość spora zaleta dla osób, które mocno dotknęła sytuacja ze zmieniającym się kursem franka szwajcarskiego. Osoby te nie będą musiały nadal martwić się o sprawę kredytu, a także obsługiwać go. Często jest to związane ze sporymi nerwami, a także obniżeniem jakości życia.

Również w ten sposób kredytobiorcy zaoszczędzą czas i środki na obsługę prawną, czy konieczność zajmowania się kredytem.

Możliwa konieczność natychmiastowej dopłaty do “odfrankowionego” kredytu

Drugą konsekwencję unieważnienia umowy kredytowej we frankach jest możliwość konieczności natychmiastowego uregulowania niedopłaty. Jeśli w trakcie postępowania sądowego okaże się, iż wpłaciliśmy do banku fizycznie mniej pieniędzy, aniżeli przekazał on nam w dniu podpisania umowy na zakup nieruchomości, będziemy musieli zwrócić różnicę. Jest to bardzo niekorzystne rozwiązanie dla osób, które nie spociły większości kredytu lub nie spłaciły przynajmniej takiej kwotę, którą otrzymały w dniu podpisania umowy od banku.

W takiej opcji będą musiały zatem zwrócić bankowi dopłatę, czyli różnicę między tym, co fizycznie wpłaciły do banku, a tym co otrzymały. Często mogą być to spore sumy, a więc zakładając sprawę sądową o unieważnienie umowy kredytowej, należy mieć na uwadze konieczność natychmiastowej wpłaty dużych pieniędzy.

Sprawdź: Odsetki – czym są? Odsetki za opóźnienie – kiedy i w jakiej wysokości się je płaci?

Nieponoszenie konsekwencji kredytu

Unieważnienie umowy frankowej i uznanie jej za niebyłą, co warto podkreślić, unieważnia również wszystkie konsekwencji kredytów. Oznacza to, iż kredytobiorca nie będzie musiał płacić oprocentowania, czy prowizji i wszystkich kosztów, które ponosi się podczas brania jakiegokolwiek kredytu.

franek szwajcarski - napis kalkulator złotówki umowaRozliczenie następuje bez uwzględniania dodatkowych kosztów, gdyż nie mają one uzasadnienia, jeśli kredyt jest uznawany za taki, którego nigdy nie było. Dzięki temu kredytobiorcy mogą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. W takiej sytuacji zdejmowane jest również zabezpieczenie z hipoteki nieruchomości.

Sprawdź: Ranking e-kantorów online 2022 – wymiana walut online – czy warto?

Możliwość pozwu kredytobiorcy przez bank – roszczenie wobec klienta ws. przetrzymanego kapitału

Kolejną konsekwencją unieważnienia kredytu frankowego jest możliwy pozew banku wobec kredytobiorcy, który przy pomocy sądu unieważnił taką umowę. Banki uzasadniają takie pozwy faktem, iż klient, choć rozliczył się z bankiem co do kapitału, korzystał przez kilka lat z pieniędzy banku nie płacąc za to żadnych benefitów bankowi.

Jest to w zasadzie prawda, gdyż klient zyskuje na unieważnieniu umowy kredytowej nie płacąc oprocentowania, czy prowizji od udzielenia kredytu i korzysta z pieniędzy banku za darmo. Banki mogą zatem dochodzić swoich roszczeń, czyli odsetek od przetrzymywanej przez kredytobiorców sumy w czasie trwania kredytu, który został uznany za niebyły. Decydując się zatem na unieważnienie takiej umowy kredytowej należy mieć na uwadze, iż możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności pod tym względem, o co nie można mieć pretensji do banku, gdyż faktycznie przez pewien czas korzystaliśmy z jego pieniędzy.

Sprawdź: Przelewy Elixir i Express Elixir oraz Sorbnet – czym są? Jak działają?

Konieczność obsługi prawnej unieważnienia umowy frankowej

Proces unieważnienia umowy kredytowej we frankach szwajcarskich jest na tyle zawiły i skomplikowany i z pewnością nie poradzimy sobie z jego samodzielną obsługą w sądzie. Jeśli zatem decydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy zatrudnić adwokata lub kancelarię prawną. Tylko doświadczeni specjaliści będą w stanie bezpiecznie i poprawnie przeprowadzić cały proces, a także chronić nas przed pozwem banku i pomóc rozwiązać nam tę sprawę.

Wiązać będzie się to z pewnością z kosztami, które będziemy musieli ponieść, wynajmując adwokata. Warto zatem przeliczyć, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne dla nas, gdyż do kosztów rozliczenia umowy frankowej należy doliczyć właśnie wynagrodzenie dla prawnika.

Unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich często może być nieopłacalne ze względu na małe zyski finansowe, a także konieczność długotrwałej batalii sądowej z bankiem. Warto ją jednak przeprowadzić, jeśli do zyskania mamy dużo pieniędzy lub grozi nam utrata nieruchomości i nie mamy i tak nic do stracenia.