BIG ERIF – czym jest, jak sprawdzić siebie? Czyszczenie ERIF
Każda instytucja opiera analizę klienta wedle swoich zasad, ale większość swoją wiedzę opiera na sprawdzaniu informacji w takich bazach jak biura informacji gospodarczej takie jak Krajowy Rejestr Długów czy też właśnie ERIF BIG. W przypadku banków obowiązkowa jest jeszcze weryfikacja bazy Biura Informacji Kredytowej. Czym jest biuro ERIF? Jakie dane są zbierane w tej bazie oraz jak pozbyć się negatywnego wpisu w niej?
Rejestrów dłużników jest kilka. Każdy zawiera dane, które pozwolą instytucji podjąć decyzję czy mamy do czynienia z osobą, która ma problemy finansowe czy też nie. Oczywiście, zawsze należy brać nie tylko terminowość, ale również i wysokość zadłużenia, aby ocena finansowa była jak najbardziej wiarygodna.
Rejestr dłużników ERIF – co to jest i jak działa?
ERIF jest jednym z biur informacji gospodarczej, które działa samodzielnie i nie wymienia swoich danych ani też nie udostępnia innym BIG. Warto od razu zaznaczyć, że BIG-i są czym innym niż BIK. Innymi biurami informacji gospodarczej są powszechnienie znany BIG Infomonitor czy KRD.
ERIF działa w bardzo prosty sposób, sprawdza płynność finansową zarówno dłużników jak i płatników. W bazie znajdują się zarówno wpisy negatywne takie jak:
- opóźnienia w spłatach,
- wysokość zadłużenia,
- a także informacje o postępowaniu wobec dłużnika,
jak i dane pozytywne, czyli dane o zobowiązaniach, które są spłacane w terminie.
Aby informacje w bazie się znalazły, konieczna jest współpraca danej firmy czy operatora z ERIF. Jeśli takiej zgody nie ma, wówczas nie ma możliwości dokonania jakiegokolwiek wpisu odnośnie historii spłaty.
Jakie dane są zbierane w bazie?
BIG ERIF zbiera informacje, które dotyczą:
- zaciągania pożyczek – kwota pożyczki,
- wysokości zobowiązania,
- terminowości spłat.
Jeśli opóźnienie w spłacie jest dłuższe niż 60 dni, wówczas pojawia się negatywny wpis. Warto jednak pamiętać, że nie każda firma pozabankowa współpracuje z ERIF (dlatego możliwe są pożyczki bez weryfikacji niektórych baz – BIK, BIG, ERIF). Zatem w bazie ERIF-u znajdują się informacje dotyczące klientów chwilówek, które współpracują z nim.
BIG ERIF magazynuje informacje nt. wierzytelności z tytułu niezapłaconych faktur firmowych. Wówczas poznajemy wysokość faktury, termin jej spłaty, a także status czy została opłacona czy też nie.
Wiele spółdzielni mieszkaniowych współpracuje z ERIF, dlatego też w bazie znajdują się informacje o niezapłaconych czynszach ich członków, ale również związane nierozliczone media. Jeśli terminowo są regulowane, wówczas dane dotyczą wysokości i terminu spłat. Jeśli pojawiają się opóźnienia, wówczas pojawia się informacja o spóźnieniu wraz z podaniem ilości dni.
Jeśli pojawiają się zapytania do BIG, wówczas informacja o weryfikacji konkretnej osoby lub firmy również znajdzie się w bazie. Kto pytał, kiedy, ile takich zapytań było.
Kto może nas sprawdzić w ERIF i na jakiej podstawie?
Bazy biur informacji gospodarczej są po to, aby sprawdzać płynność finansową. W ERIF mogą nas sprawdzić np. firmy pożyczkowe, które udzielają chwilówek za darmo lub pożyczek w domu z dojazdem do klienta. Może tego również dokonać firma windykacyjna, która chce ocenić sytuację finansową dłużnika.
Ważną informacją jest fakt konieczności posiadania zgody osoby fizycznej na sprawdzenie jej, w tym posiadania jej numeru PESEL w tym celu. W przypadku firm, odpowiednie przyzwolenie na weryfikację nie jest konieczne
Bazy ERIF są jednak również dostępne dla osób prywatnych, kontrahentów, operatorów telekomunikacyjnych. Rzadziej sprawdzenia dokonują spółdzielnie mieszkaniowe urzędy miast czy też fundacje.
Jeśli sytuacja finansowa budzi zastrzeżenia, a osoba stara się o telefon na abonament, wówczas operator ma możliwość sprawdzenia bazy ERIF. Podobnie w momencie starania się o chwilówkę czy kredyt, firmy pozabankowe zaglądają do bazy, aby w pełni ocenić finanse potencjalnego kredytobiorcy. Rzadziej z takiej formy korzystają banki, one bardziej skupiają się na raportach BIK czy KRD.
Jak sprawdzić siebie? Czy i ile to kosztuje?
Istnieje możliwość sprawdzenia swojej osoby. Wystarczy wejść na stronę www.erif.pl, a następnie wybrać opcję sprawdzenia wpisów na swój temat. Strona automatycznie przekieruje nas do właściwej zakładki. Następnym krokiem jest założenie konta, czynność ta jest całkowicie bezpłatna.
Do utworzenia profilu użytkownika potrzebny jest:
- numer telefonu,
- adres e-mail, a także
- utworzenie hasła.
Jeśli konto zostało założone, wówczas pozostaje pobrać raport. Otrzymanie raportu na swój temat jest bezpłatne raz na 6 miesięcy.
Jeśli chcemy robić to częściej, należy liczyć się z opłatą dodatkową. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie ERIF i jest on na bieżąco aktualizowany. Warto również pamiętać, że samo posiadanie konta jest również bezpłatne. Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do KRD, nie jest wymagana weryfikacja konta poprzez wysłanie 1 zł.
Usuwanie negatywnego wpisu w BIG ERIF
Jeśli pobraliśmy raport z KRD czy BIG Infomonitor i zawiera on szereg niekorzystnych wpisów, wówczas warto również skorzystać z bazy ERIF. Negatywne wpisy powodują, że zarówno instytucje bankowe jak i firmy pozabankowe w niekorzystny dla nas i losu naszego kredytu sposób rozpatrują nasze wnioski. Pojawia się również problem z uzyskaniem zgody operatora na abonament czy telewizję cyfrową. Warto zatem zadbać o czyszczenie ERIF. Jak usunąć wpis?
Jeśli nasze zobowiązanie zostało spłacone, po upływie 14 dni wierzyciel powinien wysłać taką informację do ERIF. Jeśli taki proces został zachowany, dłużnik nie musi podejmować żadnych działań, a wpis zostanie usunięty automatycznie. Jeśli mimo upływu czasu wpis negatywny nadal widnieje, należy skontaktować się z wierzycielem, aby ten poinformował ERIF o uregulowaniu zobowiązania. Jeśli czynność ta zostanie spełniona, następuje usunięcie wpisu z bazy ERIF.
Czyszczenie wpisów negatywnych jest całkowicie bezpłatne, jednak nie możemy tego dokonać sami. Można również skontaktować się z biurem obsługi, aby wyjaśnić czy negatywny wpis widnieje z braku informacji z strony wierzyciela czy też niedopatrzenia. Uwaga na oszustów oferujących w Internecie możliwość wyczyszczenia negatywnych wpisów w różnych bazach BIG, w tym w ERIF.
Jak wygląda raport ERIF?
Raport w ERIF został tak stworzony, aby jego odczytanie nie stanowiło najmniejszego problemu. Jeśli pobrany został dla samego siebie, wówczas pojawi nam się informacja o wpisie negatywnym, pozytywnym bądź o jednym i drugim. Zdarza się również tak, że mimo zobowiązań, w raporcie pojawi się informacja o braku wpisów. Wówczas może oznaczać, że firma z której usług korzystamy, nie podjęła współpracy z ERIF.
Musimy jednak pamiętać, że brak wpisów w BIG ERIF, nie oznacza braku wpisów w innych bazach informacji gospodarczej. Dlatego też budując swoją historię kredytową, warto zadbać o terminowość spłat, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy, kto i w jakim celu sprawdzi naszą sytuację finansową.
Negatywne wpisy można zdobyć w bardzo prosty sposób, jednak ich usuwanie bywa bardzo trudne. W niektórych bazach mimo ich uregulowania, wpisy utrzymują się dłuższy czas. Jeśli masz wątpliwości to pobierz bezpłatny raport, może okazać się, że widnieją w nim negatywne informacje mimo uregulowania. Dlatego też tak istotne jest kontrolowanie nie tylko samych siebie, ale również kontrola baz, które takie dane przetwarzają i udostępniają. Zwłaszcza, że pobranie raportu w każdej z baz jest darmowe raz na pół roku!
Sprawdź: Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem i złą historią kredytową 2022 – ranking
Bazy BIG a zdolność kredytowa
Bardzo często słyszymy, że warto dbać o swoją historię kredytową, która opiera się nie tylko samej analizie finansowej, ale w głównej mierze skupia się na terminowości dokonywanych spłat. Jeśli jesteśmy zainteresowani kredytem, ale również telefonem na abonament czy też telewizją cyfrową, wówczas możemy liczyć się z tym, że będziemy poddani części procesu badania zdolności kredytowej.
Czasami, jeśli zobowiązanie nie dotyczy wysokiej kwoty, podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny może być wymagany jedynie okazanie rachunku za prąd czy abonament i na jego podstawie dokonuje się badania rzetelności spłaty. Jeśli jednak płynność finansowa wzbudza wątpliwości, najczęściej pobierane są raporty z baz BIG, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji. Warto wiedzieć jednak co to jest baza ERIF, jakie zawiera informacje i jak ewentualnie je usunąć z bazy.