Kredyt - banknoty 200-złotowe - kalkulator debetu

Elastyczne kredyty konsumenckie – zalety kart kredytowych i limitów w koncie

Karty kredytowe i limity w kontach są bardzo popularnymi produktami bankowymi. Często jednak nie są faworyzowane, a nawet marginalizowane i pomijane na rzecz kredytów gotówkowych na raty ze stałymi ratami miesięcznymi. Wiele osób nie widzi jednak plusów tych elastycznych sposobów pożyczania pieniędzy, które mogą dawać wiele korzyści. W poniższym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze zalety kart kredytowych i limitów w kontach, które wyróżniają te produkty bankowe na rynku finansowym oraz podpowiadamy – dlaczego warto wybierać właśnie je w pierwszej kolejności, jeśli chcemy wziąć kredyt w banku.

Czym są karty kredytowe i limity koncie/kredyty odnawialne?

Karty kredytowe i limity w koncie to formy elastycznych kredytów konsumenckich udzielanych przez banki. Karty kredytowe są odrębnym i niezależnym produktem finansowym. Przyznaje się je niezależnie od konta z daną suma limitu np. 5 tys. złotych. Możemy następnie korzystać samodzielnie z karty wypłacając i spłacając pożyczkę w dowolnych momentach i wysokościach.

Kredyt - banknoty 200-złotowe - kalkulator debetuLimit w koncie lub inaczej debet lub też kredyt odnawialny, działa na podobnej zasadzie, z tym że jest uruchamiany w rachunku i pozwala na zadłużanie się na minus po wypłacie wszystkich pieniędzy z konta bankowego. Oba produkty finansowe wymagają posiadania zdolności kredytowej i aby móc je otworzyć musimy złożyć wniosek kredytowy w banku.

Niskie oprocentowanie elastycznych form kredytowania

Pierwszym i nieoczywistym plusem kart kredytowych oraz limitów w kontach jest niskie oprocentowanie kredytu. Skupiając się na elastyczności tych rozwiązań, otrzymujemy też miły dodatek w postaci niskiego oprocentowania w wysokości ok. 7-10% RRSO. Jest to najniższa możliwa suma oprocentowania kredytów, jaką można znaleźć na rynku.

Kredyty ratalne czy dedykowane na dany cel mają przeważnie ok. kilkunastu do nawet 20% RRSO przy okresie kredytowania 12 miesięcy. Dlaczego zatem tak się dzieje? Banki wykorzystują potrzebę wzięcia kredytów przez klientów i dyktują korzystniejsze dla siebie warunki przy kredytach stałych.

Kredyty w formie limitów w koncie i kart kredytowych oferowane są dodatkowo jako uzupełnienie na rynku dla osób, które nie potrzebują konkretnej sumy. Banki są w takiej sytuacji skore oferować korzystniejsze oprocentowanie, aby przekonać osoby nie potrzebujące kredytu w danej chwili na dany cel, aby skorzystały z ich oferty. Warto wykorzystywać takie zachowanie banku na swoją korzyść i nieco je przechytrzyć.

Pozostając przy kwestiach finansowych karty kredytowe oraz niektóre limity koncie posiadają też okres bezodsetkowy nawet do dwóch miesięcy. Oznacza to, że koszty pożyczania pieniędzy możemy obniżyć dodatkowo jeszcze o kilkanaście procent lub nie płacić wcale odsetek jeśli korzystamy z pożyczonych pieniędzy banku przez krótkie okresy czasowe.

Sprawdź: Rodzaje kredytów, pożyczek i sposobów na pożyczanie – jaki wybrać? Rodzina, zakupy na raty

Spłacanie w dowolnym terminie kiedy się chce

Największym plusem elastycznych kredytów bankowych w formie kart i limitów jest to, że możemy samodzielnie decydować kiedy i w jakiej wysokości spłacamy nasze zobowiązanie. Żadne inne produkty finansowe na rynku nie dają takiej elastyczności. Korzystając z nich, oprocentowanie od pożyczonej sumy naliczy się automatycznie, a my możemy decydować kiedy dokonujemy spłaty zadłużenia.

Może to być kilka razy w ciągu miesiąca lub raz na kilka miesięcy. Możemy też zdecydować czy daną sumę pożyczyliśmy na pół roku, czy na kilka lat bez określenia tego w momencie pożyczania środków. To bardzo duży plus biorąc pod uwagę zmieniającą się sytuację na świecie, naszą sytuację zawodową czy wypadki losowe. Jeśli będziemy w lepszej kondycji finansowej, możemy spłacać większe sumy, a w gorszej nie narażając na windykacje czasowo opóźnić spłatę zadłużenia.

wonga.pl banner 600x200px

Sprawdź: Pożyczki i kredyty pod zastaw auta online z możliwością użytkowania – na czym polegają?

Wcześniejsza spłata i wygodne zarządzanie wysokością zadłużenia

Bardzo dużą korzyścią elastycznych kredytów bankowych jest fakt, iż samodzielnie możemy zarządzać wysokością zadłużenia. Możemy robić to samodzielnie, decydując, z jakiej części przyznanego nam limitu chcemy skorzystać lub w jakiej wysokości chcemy spłacać kartę czy limit. Możemy też zdecydować kiedy zakończyć spłatę nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów czy negatywnych konsekwencji.

Płynne zarządzanie wysokością wykorzystywanego limitu jest znacznie poręczniejsze niż przy kredytach stałych, gdzie z góry musimy decydować się na określone rozwiązanie nie wiedząc czy w trakcie jego trwania nie zmieni się nasza sytuacja finansowa. Jest to też bardzo komfortowe psychicznie kiedy mamy pełną kontrolę nad zadłużeniem i możemy zakończyć je wcześniej bez żadnych konsekwencji.

Sprawdź: Kredyty konsolidacyjne online 2021 – nie dla zadłużonych

Szeroki wybór ofert na rynku

Korzyścią elastycznych sposobów pożyczania pieniędzy jest również to, iż są one szeroko dostępne na rynku i możemy wybierać spośród setek różnych ofert. Na rynku każdy bank oferuje limity w koncie, debety czy karty kredytowe.

Dzięki temu można wybrać takie, które spełniają nasze oczekiwania i nie musimy ograniczać się do wąskich wyborów. Szukając ofert na rynku, możemy wybrać też te atrakcyjne finansowo czy promocyjne, w przypadku których nie zapłacimy za otwarcie karty/limitu oraz nie będziemy musieli płacić opłaty rocznej. Dodatkowo zwiększa to elastyczność i atrakcyjność już i tak korzystnych produktów finałowych.

Sprawdź: Pożyczki bez konta bankowego – z odbiorem na poczcie na czek GIRO

Bezpieczeństwo kart kredytowych i limitu w koncie przy złej sytuacji finansowej

Istotnym plusem kart kredytowych i limitów w koncie jest bezpieczeństwo przy pogarszającej się sytuacji finansowej. Często w trakcie spłaty zadłużenia spotykają nas problemy życiowe lub problemy z zatrudnieniem. W tej sytuacji posiadając stałe raty kredytu, musimy spłacać je w stałych kwotach, co może być problematyczne.

W najgorszym wypadku przestajemy spłacać zobowiązania, generowane są kolejne odsetki karne, a zadłużenie jest windykowane. W ekstremalnej sytuacji może zakończyć się ono pozwem sądowym i egzekucją komorniczą. Korzystając z kart kredytowych i limitów koncie możemy spłacać zobowiązania praktycznie dowolnie — regulując jedynie miesięczne odsetki, doliczane na bieżąco od pożyczonej kwoty w formie wpłaty minimalnej. W sumie jest to ok. kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Sprawdź: Karty płatnicze: kredytowa czy debetowa – wady i zalety – którą wybrać?

Dzięki temu nawet zawieszając spłacanie karty kredytowej na kilka miesięcy, nie poniesiemy tego negatywnych konsekwencji i będziemy mogli poczekać na poprawienie się naszej sytuacji finansowej. Wybierając zatem elastyczne produkty finansowe, nie ryzykujemy poważnych problemów finansowych w razie pogorszenia się naszej stacji finansowej. Jest to spore zabezpieczenie i aspekt, o którym nie mówi się wiele, a który znacznie zwiększa bezpieczeństwo kredytowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *