banknoty 100 50 20 10 złotych - skonsolidowane

Kredyty konsolidacyjne online – nie dla zadłużonych Październik 2023

Kredyty konsolidacyjne to jeden z popularniejszych typów kredytów bankowych na rynku. Wykorzystuje go wiele osób, które chcą połączyć swoje obecne zobowiązania w jedno. Mimo wielu artykułów i rankingów, w dalszym ciągu dla wielu osób ten typ kredytu nie jest do końca klarowny i przejrzysty. W poniższym artykule prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje, jakie należy posiadać o kredycie konsolidacyjnym, aby świadomie podjąć decyzje o jego wzięciu. Podpowiadamy też kiedy warto go brać i jakie korzyści płyną z jego wyboru.

Ranking kredytu konsolidacyjnego online Październik 2023

Bank
Kwota kredytu
Czas na spłatę
RRSO
1000 – 150 000 zł
do 120 miesięcy
6,23%
1000 – 150000 zł
do 120 miesięcy
7,45%
do 200 000 zł
do 120 miesięcy
8,10%
BNP Paribas - logo

BNP Paribas

Weź kredyt!

do 200 000 zł
3 – 120 miesięcy
9,99%
Alior Bank - konsolidacja - banner

Alior Bank

Weź kredyt!

27000 – 150 000 zł
3 – 120 miesięcy
10,86%
do 108 012 zł
do 120 miesięcy
10,59%
Santander - logo

Santander

Weź kredyt!

do 300 000 zł
do 120 miesięcy
11,18%

Informacje w tabeli nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego (Dz. U. z 1964, poz. 16, nr 93 z póź. zm.). Proszę zwrócić uwagę na to, że mają one wyłącznie charakter prezentacyjny. Oferty prezentowane przez banki na ich stronach mogą się różnić od symulacji ofert zaprezentowanych na TwojaPierwszaPożyczka.pl. Stan na dzień 17.12.2020 r.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, którego przeznaczeniem jest spłata wszystkich naszych dotychczasowych zobowiązań. Kredyt taki spłaca wszystkie inne:

  • pożyczki,
  • kredyty,
  • limity na karcie,
  • inne kredyty konsolidacyjne

a sam pozostaje z nami na dłuższy okres.

banknoty 100 50 20 10 złotych - skonsolidowaneKredyty konsolidacyjne udzielane są przez banki na podstawie ustawy Prawo bankowe. Od technicznej strony są to typowe kredyty bankowe jedynie z innym przeznaczeniem wypłaconych pieniędzy. Kredyt taki możemy otrzymać spełniając warunki banku i posiadając zdolność kredytową oraz składając wniosek w banku. Rozwiązanie to posiada wiele plusów i dwa minusy (opisujemy je w dalszej części tekstu).

Celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie naszych miesięcznych zobowiązań, czyli raty — co często ma miejsce nawet o 50% w zamian za dłuższe spłacanie kredytu. Jest on wykorzystywany w celu uniknięcia zadłużenia, zmniejszenia wydatków miesięcznych czy zwiększenia zdolności kredytowej kiedy chcemy wnioskować o inny duży kredyt.

Jak dokonać konsolidacji zobowiązań?

Proces uzyskiwania kredytu konsolidacyjnego nie jest szczególnie trudny. Wystarczy zjawić się w baku ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi naszych obecnych zobowiązań oraz złożyć wniosek kredytowy. Doradcy z chęcią pomagają w dokonaniu wszystkich formalności, które nie trwają znacznie dłużej niż przy typowym kredycie np. gotówkowym. Gdy otrzymamy pozytywną decyzję od banku, pieniądze z tego kredytu spłacają nasze obecne zobowiązania, a my otrzymujemy do spłaty jedynie jeden nowy harmonogram kredytowy.

Ciekawostka: Na rynku finansowym oprócz kredytów konsolidacyjnych istnieją też pożyczki konsolidacyjne. Są to prywatne pożyczki udzielane w prywatnych firmach pozabankowych, które działają na takiej samej zasadzie, ale są udzielane na podstawie prawa cywilnego jako pożyczka.

Sprawdź: Pożyczki i kredyty pod zastaw auta online z możliwością użytkowania – na czym polegają?

Dlaczego warto wziąć kredyt konsolidacyjny online? Zalety konsolidacji

Kredyt konsolidacyjny to w określonych sytuacjach bardzo korzystne rozwiązanie. Pierwszym plusem kredytów konsolidacyjnych jest to, że są one oferowane przez banki. Współpracując z nimi bierzemy kredyt na podstawie prawa bankowego, które chroni nas, a same banki są wiarygodnymi instytucjami. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż branie pożyczek konsolidacyjnych na podstawie prawa cywilnego w mniej wiarygodnych firmach pozabankowych, korzystanie z innych rozwiązań czy pożyczanie pieniędzy, które nie są dostosowane do tego celu.

Drugim plusem kredytu konsolidacyjnego jest możliwość uniknięcia problemów finansowych. Jeśli przewidujemy utratę płynności finansowej, kredyt konsolidacyjny pomoże nam utrzymać tą płynność. Dzięki temu unikniemy windykacji zadłużenia, kosztów z tym związanych czy nawet przekazania sprawy do sądu i komornika.

Uniknięcie problemów finansowych to bardzo duży plus, gdyż często przez nie nie możemy uporządkować swojego życia przez wiele lat. Utrata płynności finansowej to też inne negatywne skutki takie jak negatywne wpisy w bazach danych dłużników czy pewnego rodzaju ostracyzm społeczny. Kredyt konsolidacyjny pozwala uniknąć tych wszystkich konsekwencji związanych z wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Trzecim plusem kredytu konsolidacyjnego jest też komfort psychiczny. Mając do spłaty jedną mniejszą ratę miesięcznie, będziemy czuli się dużo pewniej i będziemy mogli korzystać naszego życia. Jest to wbrew pozorom duży plus. Brak konieczności przeznaczenia czasu na załatwienie spraw związanych z zadłużeniami, zamartwiania się czy obaw wpływa w istotny sposób na nasze funkcjonowanie. Samo pozyskiwanie kredytów konsolidacyjnych jest też proste i nie wymaga spełniania od nas dodatkowych wymagań czy specjalnych warunków.

Szukasz pożyczki bez weryfikacji niektórych baz dłużników? Sprawdź ranking przygotowany dla osób występujących w bazie BIK lub w którymś z BIG-ów.

Sprawdź: Przelewy Elixir i Express Elixir oraz Sorbnet – czym są? Jak działają?

Dwa minusy – nie dla zadłużonych

Pierwszym z dwóch minusów kredytu konsolidacyjnego jest konieczność płacenia dodatkowego oprocentowania. Jest to opracowanie, które płacimy przy braniu takiego kredytu na spłatę środków, które były już raz oprocentowane. Nie jest to najbardziej komfortowa sytuacja, gdyż za jedne pożyczone kiedyś pieniądze będziemy musieli zapłacić przeważnie ok. połowy tej sumy samych odsetek. Jest to zwłaszcza uciążliwe, jeśli rozmawiamy o bardzo dużych sumach. Podwójne oprocentowanie będzie stratą i rozważając, czy warto je zapłacić, należy zrobić to właśnie pod takim kontem.

Drugim minusem kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że musi być on wzięty, zanim nasze problemy finansowe staną się na tyle duże, iż będziemy mieli przeterminowania. Aby wziąć taki kredyt, należy posiadać zdolność kredytową. W niektórych przypadkach mając już zadłużenia lub wiele zobowiązań nie będziemy w stanie tego zrobić.

Dobrym rozwiązaniem przy mniejszej zdolności kredytowej jest skonsolidowanie najdłuższych i największych zobowiązań. W ten sposób uporamy się z dużą częścią zobowiązań w krótkim czasie, a dalej będziemy mogli płacić już niższe raty, tylko kredytu konsolidacyjnego.

Sprawdź: Elastyczne kredyty konsumenckie – zalety kart kredytowych i limitów w koncie

Kiedy warto skorzystać?

Z kredytu konsolidacyjnego warto skorzystać z pewnością w sytuacji kiedy jest nam to bardzo potrzebne. W takiej sytuacji odniesiemy wiele korzyści. Z kredytu nie warto korzystać, jeśli samodzielnie dajemy jeszcze radę spłacać pojedyncze kredyty i inne zobowiązania. W takiej opcji będzie to najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Kredyt konsolidacyjny warto wiązać jednak od razu, gdy wiemy, że będziemy mieli problemy finansowe w najbliższym czasie i nie czekać do pogorszenia się sytuacji finansowej.

Im szybciej go weźmiemy, tym więcej pieniędzy zostanie w naszej kieszeni od razu, a jest to bardzo ważne dla osób w złej kondycji finansowej. Decyzje o wzięciu kredytu konsolidacyjnego warto też przedyskutować np. z doradcą bankowym lub najlepiej z niezależnym doradcą finansowym. Na rynku istnieje wiele firm czy specjalistów prywatnych, którzy oferują niezobowiązujące usługi doradcze dla osób prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *