Logo firmy Instantor

Instantor AB – działanie i nasza opinia

Instantor AB to szybko rozwijająca się, prywatna firma szwedzka, działająca w branży technologicznej z siedzibą w Sztokholmie. Została ona założona w 2010 roku. Nazwa kojarzy się z angielskim słowem instant, co oznacza “błyskawiczny”. I takie są pożyczki i kredyty udzielane na podstawie weryfikacji danych osobowych i finansowych osoby wnioskującej.

Instantor – nowoczesna weryfikacja konta bankowego

Aplikacja Instantor pomaga organizacjom kredytowym zrozumieć stan finansowy ich klientów. Decyzje o przyznaniu finansowania są uzyskiwane poprzez zastosowanie skomplikowanych algorytmów.

Główne dziedziny działalności firmy to:

  • zarządzanie ryzykiem kredytowym,
  • analiza danych i sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence),
  • uczenie maszynowe (Machine Learning).

Instantor obsługuje ponad 300 banków w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej i miliony zweryfikowanych klientów.

Dzięki oprogramowaniu rozpatrzenie wniosków kredytowych zostaje przyspieszone, a decyzje są bardziej transparentne dla wszystkich. Wykorzystanie przetworzonych przez firmę Instantor danych znacznie poprawia zarządzanie ryzykiem kredytowym w firmach pożyczkowych. Wszystkie działania są w pełni zautomatyzowane. W procesie aplikowania formularze i dokumenty zostały zastąpione przez parę kliknięć.

Tradycyjne metody identyfikacji klientów a Instantor

Tradycyjną metodą weryfikacji klientów był do tej pory przelew przez klienta niewielkiej kwoty – zazwyczaj 1 grosza lub 1 złotego –  z własnego konta bankowego. Instantor to narzędzie umożliwiające weryfikację tożsamości klienta i zastępujące tę długotrwałą procedurę.

szybka weryfikacja konta - automatyczniePonadto, oprogramowanie umożliwia sprawdzenie zdolności kredytowej w ciągu paru minut poprzez analizę rachunku bankowego klienta. Jest to nowy sposób na szybką i niezawodną weryfikację klientów. Dzięki tej technologii proces weryfikowania konta bankowego klienta zostaje zautomatyzowany.

Proces wypełniania i przesyłania przez klienta dokumentów został wyeliminowany poprzez udostępnienie w czasie rzeczywistym Instantorowi dostępu do własnego konta poprzez bezpieczną aplikację API. A to dzięki temu, że za jednym zamachem oprogramowanie sprawdza zarówno nasze dane personalne, jak i wyciąg z konta z ostatnich 12 miesięcy.

Miesięczna liczba klientów aplikujących o pożyczki przekracza obecnie 400 tysięcy. Ochrona danych osobowych i prywatności klienta są tutaj priorytetem. Wymieniony sposób identyfikacji użytkownika odbywa się zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i  Rady UE, Dotyczącym przetwarzania danych osobowych  – RODO. Firma pochodzi ze Szwecji, która jest członkiem Unii, a nawet jeżeli by nie była, musiałaby spełniać wymagania unijne.

Pozyskiwanie i przetwarzanie danych w Instantor

Dane personalne i finansowe klienta są gromadzone po wyrażeniu przez niego zgody w procesie aplikacji o pożyczkę. Informacje te są przetwarzane i następnie wysyłane do organizacji, do której wniosek klienta został skierowany.

Instantor nie podejmuje żadnych decyzji, nie wydaje rekomendacji czy pożyczka powinna być udzielona lub nie. Decyzja jest podejmowana przez instytucję udzielającą pożyczki. Instantor czyni te decyzje łatwiejszymi, szybszymi i bardziej precyzyjnymi.

Gromadzenie, przetwarzanie i dzielenie się informacjami jest działaniem zgodnym z przepisami prawa. Wszystkie dane są szybko usuwane z serwerów Instantora po zakończeniu analizy i przekazaniu ich do podmiotu pożyczkowemu, któremu wydaliśmy pozwolenie na ich dalsze przetwarzane.

Polscy pożyczkodawcy korzystający z aplikacji

Nie sposób pominąć jednego z ważniejszych elementów rozważań nt. automatyzacji na badanym przez nas rynku chwilówek w Polsce. Mianowicie – listy firm, które korzystają z oprogramowania szwedzkiej firmy. Wdrożenia dokonała większość pożyczkodawców internetowych, w tym m.in.:

Inne systemy do automatycznej weryfikacji wnioskujących

Instantor nie jest jedyną aplikacją, która jest dostępna na rynku pożyczkowym. Do weryfikacji tożsamości lub analizowania historii konta są przeznaczone także inne, konkurencyjne systemy. Oprogramowanie tego typu jest dostępne pod nazwami:

  • Kontomatik – polski odpowiednik Instantora, również oferuje możliwość skanowania przypływów i rozchodów środków finansowych wnioskującego o pożyczkę,
  • KontoConnect,
  • GroszConnect,
  • Szybka Identyfikacja.

3 ostatnie aplikacje służą jedynie do sprawdzania poprawności danych osobowych wprowadzonych we wniosku z danymi, które są prawdziwe i potwierdzone w banku, do którego zaloguje się użytkownik. Wszystkie są rozwijane w Polsce. API każdej z aplikacji jest łatwe do dostrojenia z wnioskiem kredytowym dzięki prostocie kodu napisanego przez developerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *