Wykres inwestycji ze złotych monet - wzrosty wartości podczas inflacji

Inwestycje alternatywne – metale szlachetne, sztuka, drogie alkohole – jak przechowywać?

Każda osoba, której udało się zgromadzić oszczędności, boryka się w tej chwili z dużym problemem. Patrzy na swoje konto czy lokatę i niestety widzi, jak z trudem zgromadzony kapitał, zjada lawinowo rosnąca inflacja. Wartość nabywcza pieniądza jest coraz niższa, nie sposób też wybrać inwestycji, która gwarantowałaby zysk. Alternatywą stają się nietypowe inwestycje, które pozwalają na dywersyfikację naszego portfela.

Inwestycje alternatywne – czym są?

Inwestycje alternatywne to forma lokowania kapitału, która w ogromnym stopniu oparta jest na naszych emocjach. Nie tylko inwestujemy, ale bardzo często spełniamy swoje marzenia, realizujemy pasję, łączymy ekonomię z rozwojem naszego hobby. Bardzo często, szczególnie gdy rośnie nasza zamożność, ważną zaletą tego typu inwestycji, staje się budowanie za ich pomocą naszego prestiżu, zaspokojenie potrzeby wkroczenia do grup elity, którą po prostu stać na dobra luksusowe.

Cechy rynku inwestycji alternatywnych

Butelki wina jako inwestycja - na półkach w piwniczceCzynnikami, które musimy wziąć pod uwagę, zanim wejdziemy na rynek inwestycji alternatywnych, są przede wszystkim:

  • niska płynność,
  • bardzo długi czas oczekiwania na zwrot kapitału i
  • ograniczenia prawne w swobodnym przepływie tych dóbr pomiędzy krajami.

Dodatkowo bardzo często mamy do czynienia z przedmiotami, co do których ustalenie ich wartości bywa bardzo trudne, wymaga eksperckiej wiedzy i dodatkowo jest po prostu podatne na modę.

Sztuka – inwestowanie alternatywne w obrazy i rzeźby

Sztuka to zdecydowanie największy rynek, którym w tej chwili interesuje się wiele osób. Aukcje dzieł sztuki cieszą się ogromną popularnością, pieniądze w obrocie są zdecydowanie wyższe niż jeszcze kilka lat temu, panuje także specyficzna moda na lokowanie w dzieła. Próg wejścia w inwestycję na rynku sztuki jest wysoki, choć nadal zdarzają się perełki, szczególnie jeśli chodzi o młodych artystów.

Metale szlachetne – złoto, srebro, platyna, miedź

Złoto inwestycyjne fizyczne trudno już uznawać za inwestycję alternatywną, bo praktycznie każdy ma je w swoim portfelu. Warto jednak poszerzyć je o inne opcje:

  • srebro,
  • platynę,
  • miedź,
  • czy pallad.

Owszem, płynność na rynku jest zdecydowanie mniejsza, w przypadku platyny próg wejścia wysoki, ale w wieloletniej perspektywie, przy galopującej inflacji i niepewnej sytuacji ekonomicznej, a także rosnącym braku zaufania do rządzących, może to być opłacalna forma inwestowania.

Inwestycja w alkohole – wina i whisky

Alkohole to ekscentryczna inwestycja, wymagająca sporego kapitału i specjalistycznej wiedzy. Wiadomo, wino im starsze, tym lepsze, dlatego w perspektywie kilku lat można liczyć na zysk. Tyle tylko, że historia zna przykłady, gdy w otwartej uroczyście butelce, koneserzy odkrywali… ocet. Ryzyko i skłonność do hazardu cię pociągają? To inwestycja dla ciebie.

Sprawdź: Jak oszczędzać na transporcie, rozrywkach i zakupach spożywczych?

Specjalizacja się opłaca

Wykres inwestycji ze złotych monet - wzrosty wartości podczas inflacjiZdecydowanie, w najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy po prostu znają się na tym, w co inwestują. Tyle tylko, że bardzo często w takim przypadku pasja zwycięża nad prawidłowością lokaty, a inwestor z czasem zaczyna po prostu tworzyć kolekcję, z którą trudno mu się rozstać.

W przypadku braku stosownej wiedzy warto skorzystać z pomocy ekspertów, aby nie popełnić błędu. Zdecydowanie nie jest to opcja dla każdego. Bardzo dużą barierą jest zwykle próg wejścia w inwestycję i określone spore ryzyko.

Przechowywanie inwestycji alternatywnej

To spory problem, który wiąże się z tego typu inwestycjami. Po prostu zwykle wymagają wyspecjalizowanych warunków przechowywania. Pół biedy ze sztuką, jeśli nam odpowiada, po prostu możemy żyć w jej otoczeniu. Zabezpieczenie metali szlachetnych wymaga już sejfu, a win odpowiednio zabezpieczonej piwniczki. W każdym przypadku można skorzystać z wyspecjalizowanych miejsc i porad, ale to także usługi kosztowne, które wpływają na wartość inwestycji.

Sprawdź: Biedni i bogaci – co ich różni? Podobieństwa i różnice

Emocje a inwestycje alternatywne

Każdy człowiek powinien mieć w życiu pasję i cel. Zdecydowanie, lokowanie pieniędzy w wino, zabytkowe samochody, znaczki, numizmaty czy kamienie szlachetne budzi szereg emocji i wyzwala potrzeby kolekcjonerskie.

Jeśli szukamy pasji, chcemy się uczyć, rozwijać, przebywać w gronie ludzi, z którymi dzielimy zainteresowania, inwestycje alternatywne są dla nas. Ważne jest tylko aby traktować je jako jeden z elementów portfela, ale nie wyłączny.

Sprawdź: Obligacje państwowe, komunalne, korporacyjne – jak zacząć w nie inwestować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *