Czy i ewentualnie jak pożyczać innym pieniądze? Rola spisanej umowy pożyczki

Last Updated: 2022-01-12By

Nawet gdy nasza sytuacja finansowa jest wyjątkowo dobra, często niekoniecznie jesteśmy chętni do pożyczania innym pieniędzy. Z drugiej strony są wśród nas osoby, którym trudno przychodzi odmowa. Aby nie robić sobie kłopotu, nie zranić cudzych uczuć lub nie postawić „przyjaźni” na ostrzu noża, niektórzy są skłonni pożyczyć nawet dość duże pieniądze. Czy to poprzez wychowanie, brak asertywności i odwagi, a może i przemyślenia sytuacji, w której właśnie się znalazły, udzielają pożyczek bez pokrycia, bez umowy, wierząc na słowo przyszłemu dłużnikowi, że odda, jak tylko będzie mógł. Ale czy naprawdę warto pożyczać innym? Jeśli tak, to jak to robić by nie zrobić krzywdy zarówno jemu, jak i sobie?

Czy warto pożyczać pieniądze innym? Pożyczanie a wspieranie określonych celów

Są cele, na które chętnie dajemy pieniądze, myśląc, że choćby mała kwota jest w stanie pomóc innym, bardziej potrzebującym. Czy to choroba dziecka, czy brak możliwości przejścia na emeryturę z powodu niewystarczających środków do życia, u osób, które w danym momencie nie mogą zwolnić się z zatrudnienia. A może marzenie jednego z naszych idoli lub wsparcie finansowe fantastycznego projektu na działalność gospodarczą.

Celów jest na pęczki, a nasze wsparcie może być choćby minimalne, choćby 10 zł, których nie żal nam dać nawet obcej osobie na realizowanie swoich pasji czy organizacji wyjazdu na zawody sportowe, taneczne, piosenki autorskiej czy jakikolwiek inny szczytny cel. Tak wydane pieniądze nigdy więcej do nas nie trafią, chyba że zagwarantowaliśmy sobie jakiś ekstra prezent w zamian za udzielenie wsparcia. Pożyczanie przyjaciołom, rodzinie i znajomym to jednak całkiem inna bajka.

Własne potrzeby na pierwszym miejscu – nawet w przypadku trudności z odmową

Wśród przypadków, które warto rozważyć zastanówmy się nad opcją, gdy sami nie mamy się tak różowo, jak mogłoby się innym wydawać. Czy warto pożyczyć ostatnie sto złotych, których wydanie mieliśmy już zaplanowane? Czy w rzeczywistości stać nas na „pomoc” innym, gdy sami jesteśmy w dołku?

Podpis pod umową pożyczki między znajomymiZdecydowanie nie opłaca narażać się na jeszcze głębszy kryzys pożyczając pieniądze, gdy sami mamy na nie ogromne zapotrzebowanie. Czy to konieczność zorganizowania wyprawki szkolnej, a może opłacenia mieszkania, czy zakup żywności. Cel zawsze się znajdzie, a my sami możemy nie otrzymać pomocy, gdy nadejdzie największy kryzys.

I nie opłaca się robić z siebie Rockefellera, gdy w rzeczywistości wcale nam się nie przelewa. I gdy mamy trudności z odmową i byciem asertywnym, tak zatrzymajmy się na chwilę i przemyślmy jak bardzo biedniejsi będziemy, udając zamożnych i pożyczając innym, gdy sami jesteśmy w niezłej potrzebie.

Sprawdź: Pożyczać pieniądze rodzeństwu czy rodzicom? Czy warto, jak je odzyskać? Podatek w grupie zerowej

A czy pożyczać innym, gdy mamy nadwyżki gotówki?

Z drugiej strony nasze finanse mogą wyglądać bardzo dobrze. Ale czy taka tendencja utrzyma się, gdy znajomi rozpowiedzą między sobą, że jesteśmy skłonni pożyczać? Gdy fama rozejdzie się po mieście, a pseudo przyjaciół nagle nam przybędzie. A może i lepiej nie poddawać pod próbę długoletniej przyjaźni i znajomości, która przeradzając się w stosunek dłużnik-pożyczkodawca może nie przetrwać tej próby. Czy nie widzieliśmy na własne oczy jak prawdziwa przyjaźń przeradza się w nieogarnioną niechęć właśnie z powodu pieniędzy?

A zanim jeszcze podejmiemy decyzję o udzieleniu pożyczki, zapytajmy przyjaciela, na jaki ma to być cel. Czy to nie próba spełnienia jego kolejnej zachcianki lub uzupełnienia braku w czasie posuchy, której doświadcza uzależniony? Czy cel rzeczywiście jest słuszny, a może to zwykła próba podniesienia sobie standardu życia naszym kosztem? I oczywiście czy kwota takiej pożyczki nie jest zbyt duża? Czy rzeczywiście jesteśmy w stanie pożyczać aż tyle, nawet gdy cel nie budzi w nas zastrzeżeń? Czy tyle kosztuje utrzymanie tej przyjaźni? A co gdy odmówimy? Czy to będzie oznaczało jej koniec? Tak więc czy rzeczywiście była prawdziwa, bezkompromisowa, na całe życie?

Sprawdź: Jak upominać się o zwrot pożyczki? Rozmowa i ustalenie terminu spłaty

Umowa pożyczki prywatnej wyjściem dobrym dla każdej ze stron

I nawet gdy z trudnością przychodzi nam odmawiać, czy nie spaliliśmy się już w życiu na niejednej pożyczce? Choćby w minimalnej kwocie, gdy znajomi próbowali wykorzystać nasze dobre serce? A może trafiliśmy na rzeczywistych, dobrych kompanów, którzy nigdy nas nie wystawili. Czy w takim przypadku pożyczanie nawet dużych pieniędzy bez jakiegokolwiek zabezpieczenia nie jest zbyt pochopne? Czy nie lepszym pomysłem byłoby spisanie umowy pożyczki prywatnej? Takiej, która zadowoli obie strony. Przyjaciel dostanie pieniądze, a my zabezpieczymy się w razie jakichkolwiek komplikacji. I jak to zrobić, aby na pewno było dobrze?

Sprawdź: Umowa poręczenia przy pożyczce – czym jest i kiedy wygasa?

Jak pożyczać w oparciu o umowę w praktyce?

W pierwszej kolejności, po ustaleniu kwoty pożyczki zabezpieczmy się w ten sposób, by przesłanie pieniędzy pożyczkobiorcy, jak i ich zwrot, został zrealizowany przelewem na wskazane w umowie konto bankowe. Tym sposobem zabezpieczymy się przed ewentualną próbą oszukania nas, gdy nasz dłużnik będzie próbował twierdzić, że już spłacił pożyczkę, dając nam pieniądze do ręki.

Podpiszmy umowę, bo, nawet gdy będziemy mieli dziesiątki świadków podczas pożyczania pieniędzy, sąd nigdy nie powoła ich przed swoje oblicze. Tego powodem są przepisy prawa, które nakazują, by każda pożyczka powyżej 500 zł została zabezpieczona umową. Podpiszmy umowę, na której podpisze się także małżonek dłużnika, by w razie konieczności móc żądać spłaty z ich majątku wspólnego miast wyłącznie z pensji i majątku przyjaciela.

I nawet gdy nasza przyjaźń trwa od dzieciństwa, zastanówmy się, czy pożyczanie dużych pieniędzy z terminem spłaty do nie wiadomo kiedy będzie rzeczywiście jej potwierdzeniem. I choć nikt nikomu nie życzy źle, to przecież nawet nasz najlepszy przyjaciel może mieć kiedyś rzeczywiste problemy z windykacją starego długu u kolegi z dzieciństwa. Długu, który zawsze może stać się gwoździem do trumny nawet najstarszej i najgłębszej przyjaźni na świecie.

Sprawdź: Jak i czy można cofnąć przelew? Anulowanie przelewu w mBanku, Santanderze, BNP Paribas

Czy pożyczać pieniądze starym znajomym i dobrym przyjaciołom? Podsumowanie

Czy to przez zwykłą przezorność, czy z powodu zapamiętanych z przeszłości niespłaconych nam nigdy długów zawsze zastanówmy się czy pożyczanie przyjaciołom i znajomym jest najlepszym sposobem na zjednanie sobie ich uczucia, a może jednak najlepszym sposobem, by ich szybko stracić. I nawet gdy chcemy pomóc, gdy stać na to, i gdy nigdy nie pomyślelibyśmy o rychłym końcu tak wielkiej przyjaźni, to najlepszym sposobem na pożyczkę jest spisanie umowy, która zabezpieczy nas w razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

REKLAMA

Artykuły powiązane tematycznie: