3 czynniki wpływające na nawyki finansowe i stosunek do pieniędzy

Last Updated: 2021-03-14By

Przez wieki ludzie umawiali się co do środków wymiany – zwanych pieniądzem. W Starożytnej Mezopotamii istniał system oparty o zboże, w X-wiecznej Pradze funkcjonowała wymiana kawałkami płótna mimo iż w wielu miejscach na ziemi funkcjonowały monety oparte na kruszcu. Przez stulecia nie zmieniło się jednak jedno – podatność ludzi na magię pieniądza. Sprawdź, czy 3 najbardziej popularne czynniki nie podsycają one w Tobie złych nawyków finansowych i sposobu wydawania pieniędzy.

Postawy zakorzenione w dzieciństwie

DłużniczkaPostawy finansowe są przyswajane tak samo jak tradycje rodzinne. Obserwujemy je u dorosłych krewnych i adoptujemy. Prawdopodobnie gotujesz potrawy tak jak Twoja babcia i używasz wyrażeń, które często powtarzali Twoi rodzice. W szkole nie uczą nas podstaw finansów osobistych, więc gdy dorastamy, zaczynamy obchodzić się z pieniędzmi w sposób, jakiego nauczyliśmy się w dzieciństwie.

Ale twoi rodzice mogli się mylić, albo ich podejście po prostu nie jest odpowiednie dla twoich celów. Dlatego warto przeanalizować, czego się od nich nauczyłeś.

Oceń swoje obecne nawyki finansowe:

  • ile oszczędzasz,
  • czy masz długi,
  • czy ustalasz budżet i czy go nie przekraczasz.

Spróbuj przypomnieć sobie, kiedy i dlaczego wyrobiłeś sobie te nawyki. Zastanów się, które z nich chciałbyś zmienić i jak możesz to zrobić. Na przykład, zrób budżet tygodniowy, a nie miesięczny, aby łatwiej było się w nim zmieścić. Albo zrezygnuj z pewnych czynności, aby zaoszczędzić na ważny zakup. Znajdź metody, które możesz zastosować już dziś, aby zacząć zmieniać swoje życie.

Sprawdź też: Biedni i bogaci – co ich różni? Podobieństwa i różnice

Emocje wpływające na stosunek do pieniędzy

Emocje często kierują naszymi decyzjami finansowymi. Na przykład, kiedy jesteśmy zestresowani i w złym nastroju, chcemy kupić coś, co nas uszczęśliwi, a na wyprzedażach często zgarniamy niepotrzebne przedmioty z obawy przed przegapieniem dobrej oferty. Ale emocje mijają, a my zostajemy z pustym portfelem.

Nie polegaj na sile woli. Lepiej jest stworzyć sobie takie warunki, w których oszczędzanie i ograniczanie wydatków będzie przychodziło łatwo.

Co można zrobić, by wyrugować złe nawyki finansowe?

  1. Ustaw automatyczny przelew części pieniędzy na konto oszczędnościowe w dniu, w którym przychodzi wypłata. W ten sposób nie będziesz musiał nawet myśleć o tym, czy oszczędzać, czy nie.
  2. Kiedy idziesz na zakupy po konkretne rzeczy, weź tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujesz, aby nie kupować niczego dodatkowo.
  3. Nie musisz całkowicie rezygnować ze spontanicznych zakupów, wystarczy, że będziesz wiedzieć, ile możesz na nie przeznaczyć, co pomoże Ci uchronić się przed emocjonalnymi wydatkami.

Sprawdź też: Niewypłacalny dłużnik – 5 cech – czy kredyty są złe?

Media społecznościowe (i dowód społeczny) a wydawanie oszczędności

Właśnie tam ciągle widzimy piękne rzeczy i kuszące oferty i stopniowo zaczynamy wierzyć, że tego właśnie brakuje nam do szczęścia. Zaczynamy porównywać się z tymi, którzy je mają i dokonywać pochopnych zakupów. Zapominamy, że nie wszystko co widzimy, odzwierciedla prawdziwe życie, a zazdrość i porównywanie się z innymi tylko nam szkodzi.

Nie pozwól więc, aby sieci społecznościowe dyktowały Ci, gdzie wydajesz swoje pieniądze.

  1. Sprawdź konta, które subskrybujesz i przypomnij sobie, które z nich najczęściej wywołują u Ciebie niezadowolenie z siebie lub chęć kupienia czegoś.
  2. Zastanów się, co Cię interesuje i jak możesz się w tym rozwijać. Wyznaczaj realistyczne cele i dąż do ich realizacji. To pomoże Ci być bardziej zadowolonym z siebie i swojego życia.

Sprawdź też: IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – czy warto? Odliczenia od podatku

Budowanie solidnych i korzystnych nawyków finansowych

Kiedy już uporządkujesz powyższe czynniki, zacznij wdrażać nowe podejście w swoim życiu. Na przykład:

  1. Sformułuj swoje cele i zastanów się, w jaki sposób pieniądze pomogą Ci je osiągnąć.
  2. Zidentyfikuj obszary wydatków, które można zredukować.
  3. Zautomatyzuj swoje oszczędności i zacznij oszczędzać po trochu, aby zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa lub spłacić duży dług.
  4. Zwiększ swoją wiedzę na temat finansów, czytając więcej lub słuchając podcastów o finansach osobistych.

Sprawdź: Karty płatnicze: kredytowa czy debetowa – wady i zalety – którą wybrać?

REKLAMA

Artykuły powiązane tematycznie: