3 czynniki wpływające na nawyki finansowe i stosunek do pieniędzy
Przez wieki ludzie umawiali się co do środków wymiany – zwanych pieniądzem. W Starożytnej Mezopotamii istniał system oparty o zboże, w X-wiecznej Pradze funkcjonowała wymiana kawałkami płótna mimo iż w wielu miejscach na ziemi funkcjonowały monety oparte na kruszcu. Przez stulecia nie zmieniło się jednak jedno – podatność ludzi na magię pieniądza. Sprawdź, czy 3 najbardziej popularne czynniki nie podsycają one w Tobie złych nawyków finansowych i sposobu wydawania pieniędzy.
Postawy zakorzenione w dzieciństwie
Postawy finansowe są przyswajane tak samo jak tradycje rodzinne. Obserwujemy je u dorosłych krewnych i adoptujemy. Prawdopodobnie gotujesz potrawy tak jak Twoja babcia i używasz wyrażeń, które często powtarzali Twoi rodzice. W szkole nie uczą nas podstaw finansów osobistych, więc gdy dorastamy, zaczynamy obchodzić się z pieniędzmi w sposób, jakiego nauczyliśmy się w dzieciństwie.
Ale twoi rodzice mogli się mylić, albo ich podejście po prostu nie jest odpowiednie dla twoich celów. Dlatego warto przeanalizować, czego się od nich nauczyłeś.
Oceń swoje obecne nawyki finansowe:
- ile oszczędzasz,
- czy masz długi,
- czy ustalasz budżet i czy go nie przekraczasz.
Spróbuj przypomnieć sobie, kiedy i dlaczego wyrobiłeś sobie te nawyki. Zastanów się, które z nich chciałbyś zmienić i jak możesz to zrobić. Na przykład, zrób budżet tygodniowy, a nie miesięczny, aby łatwiej było się w nim zmieścić. Albo zrezygnuj z pewnych czynności, aby zaoszczędzić na ważny zakup. Znajdź metody, które możesz zastosować już dziś, aby zacząć zmieniać swoje życie.
Sprawdź też: Biedni i bogaci – co ich różni? Podobieństwa i różnice
Emocje wpływające na stosunek do pieniędzy
Emocje często kierują naszymi decyzjami finansowymi. Na przykład, kiedy jesteśmy zestresowani i w złym nastroju, chcemy kupić coś, co nas uszczęśliwi, a na wyprzedażach często zgarniamy niepotrzebne przedmioty z obawy przed przegapieniem dobrej oferty. Ale emocje mijają, a my zostajemy z pustym portfelem.
Nie polegaj na sile woli. Lepiej jest stworzyć sobie takie warunki, w których oszczędzanie i ograniczanie wydatków będzie przychodziło łatwo.
Co można zrobić, by wyrugować złe nawyki finansowe?
- Ustaw automatyczny przelew części pieniędzy na konto oszczędnościowe w dniu, w którym przychodzi wypłata. W ten sposób nie będziesz musiał nawet myśleć o tym, czy oszczędzać, czy nie.
- Kiedy idziesz na zakupy po konkretne rzeczy, weź tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujesz, aby nie kupować niczego dodatkowo.
- Nie musisz całkowicie rezygnować ze spontanicznych zakupów, wystarczy, że będziesz wiedzieć, ile możesz na nie przeznaczyć, co pomoże Ci uchronić się przed emocjonalnymi wydatkami.
Sprawdź też: Niewypłacalny dłużnik – 5 cech – czy kredyty są złe?
Media społecznościowe (i dowód społeczny) a wydawanie oszczędności
Właśnie tam ciągle widzimy piękne rzeczy i kuszące oferty i stopniowo zaczynamy wierzyć, że tego właśnie brakuje nam do szczęścia. Zaczynamy porównywać się z tymi, którzy je mają i dokonywać pochopnych zakupów. Zapominamy, że nie wszystko co widzimy, odzwierciedla prawdziwe życie, a zazdrość i porównywanie się z innymi tylko nam szkodzi.
Nie pozwól więc, aby sieci społecznościowe dyktowały Ci, gdzie wydajesz swoje pieniądze.
- Sprawdź konta, które subskrybujesz i przypomnij sobie, które z nich najczęściej wywołują u Ciebie niezadowolenie z siebie lub chęć kupienia czegoś.
- Zastanów się, co Cię interesuje i jak możesz się w tym rozwijać. Wyznaczaj realistyczne cele i dąż do ich realizacji. To pomoże Ci być bardziej zadowolonym z siebie i swojego życia.
Sprawdź też: IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – czy warto? Odliczenia od podatku
Budowanie solidnych i korzystnych nawyków finansowych
Kiedy już uporządkujesz powyższe czynniki, zacznij wdrażać nowe podejście w swoim życiu. Na przykład:
- Sformułuj swoje cele i zastanów się, w jaki sposób pieniądze pomogą Ci je osiągnąć.
- Zidentyfikuj obszary wydatków, które można zredukować.
- Zautomatyzuj swoje oszczędności i zacznij oszczędzać po trochu, aby zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa lub spłacić duży dług.
- Zwiększ swoją wiedzę na temat finansów, czytając więcej lub słuchając podcastów o finansach osobistych.
Sprawdź: Karty płatnicze: kredytowa czy debetowa – wady i zalety – którą wybrać?